a
Strona głównaEkonomiaNa co zwracać uwagę, decydując się na założenie lokaty bankowej?

Na co zwracać uwagę, decydując się na założenie lokaty bankowej?

Chcesz rozpocząć oszczędzanie? Zależy Ci na tym, by maksymalnie ograniczyć ryzyko inwestycyjne oraz osiągnąć pewny i bezpieczny zysk?
Doskonałym narzędziem, które pomoże Ci zrealizować takie zamierzenia jest lokata bankowa. W artykule omówimy specyfikę tego produktu bankowego. Podpowiemy również na co zwrócić uwagę, decydując się na jej założenie.

Lokata bankowa jest jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie kapitału. Podpisując umowę z bankiem, deponujesz pieniądze na określony w umowie okres. Po jego zakończeniu bank wypłaca powierzone mu środki wraz z odsetkami.

Patrząc na tę kwestię z innego punktu widzenia można określić lokatę również mianem… kredytu. Różnica polega jedynie na tym, że to Ty jesteś w tym przypadku kredytodawcą, a kredytobiorcą bank. W zamian za wypłacone odsetki może on dysponować Twoimi pieniędzmi, przeznaczając je na udzielanie kredytów.

Zgromadzone na lokatach środki są w pełni bezpieczne. Ochronę zapewnia im Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie problemów banku wypłaca środki do równowartości 100 000 euro

Jak wybrać lokatę bankową?

Decydując się na założenie lokaty bankowej, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • * wysokość oprocentowania. Wyższe oprocentowanie zapewni Ci wyższe zyski. Pamiętaj, że banki podają wysokość odsetek w skali roku. Aby obliczyć dochód w skali miesiąca, możesz posłużyć się następującym wzorem – zysk = x * p / 100 * d / 365 (w przypadku roku przestępnego – 366). X to kwota zgromadzona na lokacie, p – oprocentowanie, a d – długość trwania lokaty, wyrażona w dniach. Nie zapominaj również, że zysk z lokaty jest obciążony 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych, czyli podatkiem Belki;
  • * rodzaj oprocentowania. Oferując lokaty, banki proponują naliczanie odsetek w oparciu o różne polityki procentowe. W zależności od swoich preferencji możesz wybrać lokatę z oprocentowaniem stałym, zmiennym bądź dynamicznym. Najbardziej pewny i przewidywalny zysk zapewni Ci lokata z oprocentowaniem stałym. Zysk z lokaty z oprocentowaniem zmiennym zależy m.in. od zmian stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej czy zmian poziomu inflacji. Wybierając lokatę z oprocentowaniem dynamicznym, zysk rośnie wraz z upływem czasu;
  • * kapitalizację odsetek, czyli częstotliwość doliczania zysków do kwoty kapitału. Częstsza kapitalizacja oznacza wyższą podstawę naliczania odsetek i co za tym idzie wyższe zyski. Lokata z takim samym oprocentowaniem i częstszą kapitalizacją odsetek przyniesie więc wyższe profity;
  • * minimalną kwotę depozytu. Jeśli chcesz umieścić na lokacie niewielką kwotę, poszukaj banku, który stosuje niskie progi rozpoczęcia inwestycji;
  • * możliwość założenia depozytu przez internet. Dzięki temu będziesz mógł rozpocząć oszczędzanie bez konieczności wizyty w oddziale banku. Szybko, komfortowo i w dowolnym momencie.

Lokaty bankowe – długoterminowe i krótkoterminowe

W zależności od długości trwania, lokaty bankowe mogą przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy).

To, którą z nich wybierzesz jest szczególnie istotne z uwagi na fakt, że przez cały okres trwania umowy Twoje pieniądze pozostaną zamrożone. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po nie wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Taka perspektywa jest więc wystarczającą motywacją, aby zostawić kapitał w spokoju i pozwolić mu zarabiać.

Co jednak, jeśli w Twoim życiu pojawią się nieplanowane wydatki? Czy istnieje możliwość ograniczenia ryzyka utraty odsetek?

Jedna? A może kilka?

Dobrym rozwiązaniem, które pomoże zminimalizować ryzyko utraty odsetek będzie założenie nie jednej, ale kilku lokat bankowych. Jeśli masz do dyspozycji kwotę 10 000 zł, możesz założyć pięć depozytów, każdy na kwotę 2000 zł. Nawet, jeśli będziesz zmuszony sięgnąć po oszczędności, zlikwidujesz jedynie jeden z nich. Dzięki temu pozostałe cztery będą wciąż na Ciebie pracować.

Możesz zdecydować się również na umieszczenie części pieniędzy na lokacie progresywnej. Lokata progresywna jest szczególnym rodzajem depozytu. Nie tylko z uwagi na rosnące wraz z długością trwania oprocentowanie.

Jeśli zakończysz lokatę progresywną przed terminem, nie stracisz wszystkich wypracowanych odsetek. W takiej sytuacji bank wypłaci Ci zysk za wszystkie pełne miesiące, podczas których dysponował Twoimi pieniędzmi.

Jeśli zakończysz lokatę progresywną w trakcie szóstego miesiąca trwania, otrzymasz odsetki za pięć pełnych miesięcy etc.

Czy wiesz, że Getin Bank oferuje aż 9 różnych lokat bankowych? Lokata Progresywna, Lokata Mobilna, Lokata na Nowe Środki czy e-Lokata – dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych produktów z powodzeniem wybierzesz te, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz