a
Strona głównaZdrowieZioła na reumatyzm – które z nich pomagają w walce z dolegliwościami reumatycznymi

Zioła na reumatyzm – które z nich pomagają w walce z dolegliwościami reumatycznymi

ziola na reumatyzm

Dolegliwości reumatyczne, których głównym symptomem jest ból kości oraz stawów, a z czasem ograniczenie ich ruchomości należą do częstych przypadłości. Wbrew stereotypowemu postrzeganiu dotykają one nie tylko osób w podeszłym wieku. Sposobów na leczenie oraz skuteczną profilaktykę jest kilka, natomiast jedną ze skuteczniejszych metod jest sięganie po naturalne, znane już od stuleci specyfiki. Zioła na reumatyzm pozwalają na zminimalizowanie odczuwanego dyskomfortu oraz na uniknięcie dalszego rozwoju choroby. Warunkiem jest oczywiście regularne stosowanie odpowiednio dobranych mieszanek. O tym, jakich konkretnie – piszemy poniżej.

Profilaktyka chorób reumatycznych jest szczególnie ważna, gdy jesteśmy narażeni na czynniki sprzyjające powstawaniu zwyrodnień. Zaliczyć można do nich np. nadmierne obciążanie stawów (przez ćwiczenia, ciężką fizyczną pracę, ale także otyłość), brak witamin i minerałów w diecie, wystawianie organizmu na skrajne wahania temperatur (w tym – częste marznięcie), wilgotność w pomieszczeniach. Odpowiednio dobrane zioła na reumatyzm pozwalają już w początkowym stadium choroby zwalczać stany zapalne stanowiące główną przyczynę bólu. Do najpopularniejszych składników naparów, maści oraz kompresów zalicza się:

  • wierzbę białą – a konkretniej jej korę, która zawiera m.in. flawonoidy, glikozydy (w tym salicynę) oraz kwasy organiczne – wszystko to sprawia, że wyciąg z tej rośliny ma działanie przeciwzapalne, ściągające i obniżające podwyższoną temperaturę ciała;
  • arnikę górską – zioło pomocne szczególnie w leczeniu obrzęków oraz stłuczeń, zapobiegające występowaniu reumatyzmu, uszczelniające naczynka krwionośne (co ułatwia pozbycie się sińców);
  • kwiaty wiązówki błotnej – wyciąg z nich jest bogaty w garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne oraz oczywiście olejki eteryczne. Kwiaty stosuje się w formie naparu, z którego robi się okłady;
  • gorczycę białą – którą stosuje się w nieprzetworzonej formie – w sklepach zielarskich można kupić specjalne woreczki wypełnione nasionami.

ziola na reumatyzm

Warto sięgnąć po środki zawierające pochodne kwasu salicylowego również wtedy, gdy choroba rozwija się i daje wyraźne ogólne objawy, takie jak: ból i zniekształcenie stawów, problemy z poruszaniem się, zapalenie kręgosłupa, przykurcze, osłabienie organizmu, gorączka, chudnięcie. Ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów, jak również nasilenia jego objawów pomaga obniżyć także optymalna dieta. Powinny się na nią składać pokarmy jak najmniej przetworzone, bogate we flawonoidy (np. owoce leśne, cytrusy, jabłka), kwasy tłuszczowe omega-3 (tłuste ryby morskie – łosoś, makrela), antyoksydanty (głównie wit. C i E), cynk i selen (obecne m.in. w chudym mięsie drobiowym).

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz