a
Strona głównaZdrowieZespół suchego oka – objawy i leczenie

Zespół suchego oka – objawy i leczenie

Zespol suchego oka

Nie wszystkie dolegliwości znacząco obniżające jakość życia na co dzień są poważne z punktu widzenia medycznego. Nie oznacza to jednak, że można je ignorować. Tak właśnie jest z zespołem suchego oka, który jest związany z rozwijającym się na  powierzchni gałki ocznej stanem zapalnym. Do podstawowych objawów zalicza się pieczenie i kłucie na powierzchni oka, uczucie przypominające obecność ciała obcego pod powieką, zaczerwienienie spojówek – niekiedy towarzyszą temu zaburzenia ostrości widzenia (zamglenie obiektów widzianych zarówno z bliska, jak i daleka). Skąd bierze się ZSO oraz jak sobie z nim radzić – o tym poniżej.

Główną przyczyną ZSO pozostaje niewydolność gruczołów Meiboma i związana z nią niemożliwość wyprodukowania wystarczającej ilości łez. Ich zadaniem jest nawilżanie spojówek i całego aparatu wzroku. Jest to możliwe z uwagi na wyjątkową strukturę łez, na którą składają się warstwy: lipidowa, wodna oraz mucynowa. Ta ostatnia jest odpowiedzialna właśnie za nawilżanie powierzchni oka.

Zespół suchego oka to dolegliwość powszechna, cierpi na nią spory odsetek populacji światowej (nawet do 20 procent). Do grupy najbardziej narażonych na ZSO osób należą: kobiety przechodzące okres menopauzy, osoby z zaburzeniami hormonalnymi, pacjenci cierpiący na choroby autoimmunologiczne bądź stosujący określone typy leków. Oczywiście ZSO może rozwinąć się także wskutek: przebywania w niesprzyjających warunkach klimatycznych (zanieczyszczone powietrze), narażania wzroku na przemęczenie (np. pracując po kilkanaście godzin przed monitorem), czy na gwałtowne skoki temperatur. Suchość oczu następuje również u osób, które przyjmują leki okulistyczne, a także tych, którzy poddali się określonym zabiegom.

Zespol suchego oka

Leczenie stanu zapalnego przebiega głównie objawowo. Polega na stosowaniu preparatów nawilżających – często do kilku razy dziennie – w formie kropli, ale coraz częściej również maści czy żelów. Działanie takich preparatów opiera się na tym, że film łzowy jest wzbogacany o dodatkową lepkość, by lepiej przylegać do powierzchni spojówek czy rogówki. Dzięki temu oko jest lepiej chronione – istotne by obok substancji nawilżających obecne były również komponenty lipidowe. Wśród dostępnych na rynku leków znajdują się takie, w których składzie znajdziemy: kwas hialuronowy, korboksymetylocelulozę, glikol polietylenowy oraz inne. Istotne, by wybór skonsultować ze specjalistą, niektóre preparaty mogą bowiem mieć alergenne działanie – co dotyczy szczególnie substancji konserwujących, które w takich kroplach czy żelach muszą się znajdować.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz