a
Strona głównaLifestyleZatoka Kotorska – turystyczna perła Czarnogóry

Zatoka Kotorska – turystyczna perła Czarnogóry

Zatoka Kotorska

Czarnogóra może wydawać się państwem niepozornym. Położony na Półwyspie Bałkańskim kraj zajmuje zaledwie 14 tys. km2, zaś liczba ludności nie przekracza 650 tys. osób. Nie przekłada się to jednak na liczbę turystów, jaka co roku odwiedza Czarnogórę. W ciągu kilku ubiegłych sezonów było to średnio 1,5 mln turystów pragnących zgłębić atrakcję Czarnogóry. A jest ich niemało. Popularnością cieszy się szczególnie Zatoka Kotorska. Skąd takie zainteresowanie tym obszarem?

Zatoka Kotorska dzieli się na kilka mniejszych obszarów – zalewów. Należą do nich Zalew Tiwatski, Risański, Kotorski oraz Hercegnowski. Z uwagi na swoją unikalną budowę geologiczną bywa nazywana najdalej wysuniętym na południe fiordem europejskim. Klimat panujący w lagunie zdecydowanie jednak różni się od chłodów Morza Barentsa czy Morza Północnego. Adriatyckie wybrzeże przyciąga turystów lazurową i ciepłą wodą. Kształt zatoki jest obły, a jej panorama – imponująca, gdyż ciągnie się przez około 30 km. Wody zatoki opływają aż dziewięć wysp. Infrastruktura turystyczna także jest wysoko rozwinięta. Mieszkańcy zdają sobie sprawę, jak duży potencjał tkwi w sportach wodnych.

Miasto Kotor samo w sobie stanowi prawdziwą okazję do poznania średniowiecznych ścieżek ludów europejskich. Wiele z zabytków zachowało się w nienaruszonej formie. Stare miasto otaczają średniowieczne mury obronne o imponujących rozmiarach, zaś w centrum zwiedzić można: cerkiew św. Łukasza, katedrę św. Tryfona – obie powstałe w XII wieku, Bazylikę Mariacką przy Rzece, liczne mniejsze kościoły, wieżę zegarową z XVI wieku, pałace z różnych epok, muzea ukazujące historię Czarnogóry, Bramę Morską umieszczoną właśnie od strony Zatoki Kotorskiej. Nietrudno zauważyć, iż Kotor ma wiele do zaoferowania, co potwierdza również fakt wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zatoka Kotorska

Na zakończenie warto poruszyć również kwestię historii – pomiędzy Zatoką Kotorską a Jeziorem Szkoderskim odkryto bowiem ślady najstarszego plemienia, jakie zamieszkiwało Czarnogórę – a byli to Dokleaci. Nietrudno zauważyć, że współcześnie państwo o tak niewielkim obszarze w znacznym stopniu musi budować swoją gospodarkę na turystyce. Stąd nie brakuje w Czarnogórze nie tylko przyrodniczych atrakcji.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz