a
Strona głównaEkonomiaJak założyć własną działalność gospodarczą [cz. I]

Jak założyć własną działalność gospodarczą [cz. I]

jak zalozyc wlasna dzialalnosoc gospodarcza

W obecnych czasach często zdarza się, że aby uzyskać stały dochód/zatrudnienie należy wziąć sprawy w swoje ręce. Stąd tak popularne stają się minifirmy czy też indywidualnie prowadzona działalność. Rozwiązanie to może być korzystne z wielu względów. Problemem na początkowym etapie może być jednak zdobycie niezbędnych informacji, jak założyć własną działalność gospodarczą, aby była ona efektywną formą. Poniżej kilka wskazówek.

Pierwszym krokiem pozostaje oczywiście wybór branży. Warto rozważyć tutaj posiadany przez nas potencjał – w zakresie wykształcenia, doświadczenia, ale też pasji czy kontaktów. Pomoc czy nawet możliwość współpracy bądź nauki od znajomych działających już w danym biznesie jest nieoceniony. W pierwszej kolejności działań należy rozważyć wszystkie za i przeciw, wykonać kompleksowy biznesplan (najlepiej z pomocą specjalisty).

Założenie działalności gospodarczej (jej zarejestrowanie prawne) to konieczność, jeżeli wykonujemy czynności zarobkowe w sposób ciągły i zorganizowany. Istotnym jest, by dokładnie zdefiniować swoje możliwości. Innych działań będzie wymagać prowadzenie korepetycji, a innych – tworzenie grafik czy programowanie stron internetowych bądź też sprzedaż – szeroko pojęta, zarówno stacjonarna jak i internetowa. Praca polegająca na świadczeniu usług zdecydowanie jednak cieszy się większym powodzeniem, jeśli możemy potencjalnemu zleceniodawcy wystawić fakturę (zwłaszcza, gdy jest to firma wliczająca w koszta konkretne wydatki).

W kwestiach organizacyjnych dotyczących tego, jak założyć własną działalność gospodarczą nie można zapominać o najdrobniejszym szczególe. Samodzielne rozliczanie się z urzędem skarbowym, wystawianie rachunków i faktur potrafią spędzać sen z powiek każdemu przedsiębiorcy, zwłaszcza początkującemu.

Zalegalizowanie stałego przychodu rozpoczyna się od wypełnienia formularza CEIDG-1 oraz jego złożenia w stosownej instytucji – urzędzie gminy bądź miasta. Można tego dokonać zarówno osobiście, jak i drogą pocztową bądź internetową (z podpisem elektronicznym bądź bez takowego).

Rejestracja ta to dopiero początek – następnym krokiem jest zdobycie numerów NIP oraz REGON. NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) jest nadawany na stałe, jest potrzebny do celów podatkowych (pozwala m.in. odprowadzać VAT). REGON to natomiast niezbędny numer podczas wszelkich kontaktów z lokalnym urzędem skarbowym, czy odprowadzania składek emerytalnych, ubezpieczeniowych itp. REGON powinien być także udostępniany podczas zawierania transakcji, podobnie NIP, oraz pełnobrzmiąca nazwa firmy.

jak zalozyc wlasna dzialalnosoc gospodarcza

Jeżeli chodzi o formę opodatkowania, to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej mamy różne alternatywy. Decyzję należy podjąć już w momencie wypełniania wniosku CEIDG-1. W zależności od tego, w jaki sposób planujemy zarobkować można wybrać: opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, o których warto przekonać się, zanim jeszcze rozpoczniemy próby zdobycia środków na rozpoczęcie biznesu.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Żeby zalozyc wlasna firme to przede wszystkim trzeba miec mnsotwo cierlpiwosci zeby ogarnac biurokracje

Zostaw komentarz