a
Strona głównaParentingZabawy z rocznym dzieckiem – jak wpływają na jego rozwój?

Zabawy z rocznym dzieckiem – jak wpływają na jego rozwój?

Zabawy z rocznym dzieckiem

Rozwój malucha zależy od wielu czynników – część z nich jest oczywiście związana z uwarunkowaniami genetycznymi, jednak większość pozytywnych nawyków można wypracować dzięki nauce poprzez zabawę. Rzecz jasna każde z dzieci dysponuje innym potencjałem, podobnie też dopasowane powinny być aktywności, jakie podejmujemy w kierunku szeroko pojętego kształcenia. O tym, jakie są najbardziej korzystne dla stymulacji jego rozwoju zabawy z rocznym dzieckiem piszemy poniżej.

O tym, jak istotny jest kontakt dziecka z rodzicami już od pierwszych dni przekonują zarówno pediatrzy, jak i psychologowie. Zabawy z rocznym dzieckiem mają za zadanie nie tylko edukować, lecz także budować więź. W kwestii „dydaktycznej” natomiast powinny rozwijać wyobraźnię, usprawniać koordynację ruchową, kształcić manualne sprawności, ułatwiać skupianie uwagi. Reguły muszą być łatwe do zrozumienia, ale sama zabawa nie może dziecka znudzić. Za dobre przykłady wspólnej aktywności można podać:

  • ćwiczące manualne zdolności zabawy farbami (rzecz jasna nietoksycznymi i bezpiecznymi dla malucha) – można na przykład uczyć dziecko malowania palcami określonych kształtów, stawiania stempelków z dłoni, stóp, etc. Takie prace to później bardzo miła pamiątka;
  • „budowanie” z dużych klocków – oczywiście rodzice są tutaj głównymi „architektami”, ale dziecko przy okazji poznaje odmienne kształty, ćwiczy logiczne myślenie i kreatywność, sprawność palców, koordynację ruchów;
  • zabawa w faktury – tutaj potrzebne są pojemniki z różnego rodzaju zawartością – mogą to być sypkie produkty spożywcze – jak kasza, cukier, groch, orzechy, pluszowe kulki, piłeczki gumowe itp. Stymulacja dotykowa to dobry sposób na rozwijanie wyobraźni dziecka.

Rozwiązaniem może być także zabawa na macie edukacyjnej, jednakże warto wybrać model, który nie będzie rozpraszał malucha nadmiarem elementów. Oczywiście w sklepach dla dzieci nie brakuje zabawek mających za zadanie edukować malucha, prawdziwie bezcenny jest jednak czas, jaki poświęcimy na tę aktywność.

Zabawy z rocznym dzieckiem

Warto pamiętać, że roczny maluch rozwija się szybko, jednak zapewnienie mu do tego odpowiednich warunków polega na wielokierunkowej stymulacji, także emocjonalnej. Budowanie empatii u dziecka, poznawanie ich ze światem fauny i flory to zadania, których realizacji nie można odkładać  na później.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz