a
Strona głównaZdrowieWstrząs hipowolemiczny – jak rozpoznać pierwsze objawy

Wstrząs hipowolemiczny – jak rozpoznać pierwsze objawy

wstrzas hipowolemiczny

W wielu przypadkach od naszej błyskawicznej reakcji zależy nie tylko zdrowie, ale i życie drugiej osoby. Niezależnie od medycznej wiedzy czy umiejętności warto pamiętać, by nie pozostawać obojętnym. W tym celu trzeba jednak znać podstawowe symptomy, które powinny powodować natychmiastowe działanie w celu udzielenia pierwszej pomocy i wezwania pogotowia. Jeden z nich to wstrząs hipowolemiczny – niezwykle groźny niezależnie od wieku i kondycji osoby poszkodowanej.

Nagły kliniczny stan zagrożenia życia – to definicja, która powinna alarmować każdego, nie tylko specjalistów. Wstrząs hipowolemiczny zalicza się właśnie do tej grupy i polega na tym, że w gwałtowny sposób spada wartość ciśnienia tętniczego, a tym samym organy wewnętrzne są narażone na niedotlenienie. Do tak poważnych konsekwencji mogą prowadzić przede wszystkim: silny krwotok – czy to na skutek urazu czy też krwawienia wewnętrznego, zmniejszenie objętości osocza (także w wyniku odniesionych obrażeń, ale również w niektórych chorobach jak złuszczające zapalenie skóry), odwodnienie (o różnej etiologii – determinowane zarówno stanem zdrowia, jak i wiekiem).

Do symptomów, które powinny nas niepokoić zaliczyć można: ogólne osłabienie chorego połączone ze wzmożonym pragnieniem, tachykardię oraz płytki oddech, nadmierną potliwość i zimną skórę, niedostateczne oddawanie moczu mimo nawodnienia, stany lękowe, dezorientację. Należy pamiętać, że nasilenie, a tym samym widoczność objawów są zależne od tego, jak wiele płynów zostało przez chorego utraconych. Najtrudniej wykryć krwotok wewnętrzny – toteż jego sygnałem jest właśnie wstrząs hipowolemiczny. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy.

Krwotok wewnętrzny można stwierdzić na podstawie obecności krwi w moczu, kale, upławach, bólów brzucha (nasilających się), wymiotach (również z krwią), obrzęku jamy brzusznej. Poza wezwaniem specjalistów konieczne jest również dostarczenie pierwszej pomocy. Przede wszystkim istotne jest zatamowanie krwotoku (w przypadku, gdy jest widoczny), a następnie ułożenie poszkodowanego w pozycji „bezpiecznej”, ewentualnie zabezpieczenie przez wychłodzeniem organizmu. Nie wolno podawać żadnych leków, natomiast należy być przygotowanym na konieczność wykonania akcji resuscytacyjnej polegającej na masażu serca oraz sztucznym oddychaniu (w przypadku zatrzymania krążenia). Wstrząs hipowolemiczny nie jest równoznaczny ze zgonem – trzeba jednak liczyć się i z taką ewentualnością. W niedotlenionych narządach może również dojść do nieodwracalnych zmian. Skutki każdorazowo zależą od tego, jak duża była utrata krwi lub płynów. Im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym większe szanse na mniej rozległe konsekwencje dla zdrowia danej osoby.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz