a
Strona głównaZdrowieWpływ toksyn na funkcjonowanie ludzkiego mózgu

Wpływ toksyn na funkcjonowanie ludzkiego mózgu

toksyny mozg

Dobra kondycja ludzkiego mózgu zależy od wielu czynników. To oczywiste, że rozwój intelektualny i poznawczy jest kwestią indywidualną. Istnieją jednak pewne ogólne uwarunkowania, które mogą upośledzać pracę układu nerwowego, i to na wielu polach. Nie jest tajemnicą, że w XXI wieku jedno z takich zagrożeń stanowią toksyny. Mózg w zetknięciu z niektórymi z nich istotnie może funkcjonować w sposób zaburzony. Warto dowiedzieć się, które z substancji są szczególnie szkodliwe i jak można się chronić przed ich wpływem.

Pierwszą z toksyn, z którą stykamy się nad wyraz często pozostają pestycydy. Do tego stopnia mogą destrukcyjnie wpływać na funkcjonowanie przekaźników, iż przyczyniają się do szybszego rozwoju choroby Parkinsona. Niestety, wciąż jeszcze pestycydy bywają stosowane do konserwowania żywności. Aby się przed nimi chronić dobrze jest sięgać po produkty od sprawdzonych dostawców, bądź też warzywa i owoce z ekologicznych upraw.

Skoro zaś jesteśmy w temacie żywności – szczególnie ostrożnie należy podchodzić do opakowań plastikowych – mogą one zawierać bisfenol A, który powoduje zaburzenia koncentracji, a także problemy z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej.

W tworzywach sztucznych różnego rodzaju często wykrywane są też ftalany, z których niektóre są niezwykle toksyczne, generują też wzmożone występowanie ADHD czy zaburzeń neurologiczno-rozwojowych (oraz innych chorób). Do niezwykle szkodliwych substancji zalicza się także metale takie jak ołów czy rtęć. Ołów negatywnie oddziałuje na wszystkie układy organizmu, podobnie rtęć, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego oraz oddechowego.

Oczywiście wiele osób w czołówce substancji, które zatruwają środowisko oraz mieszkańców Ziemi wskazuje spaliny. Nie jest to opinia bezpodstawna. Spaliny, jak również same spaliny zawierają benzen – środek nie tylko toksyczny dla mózgu, ale i rakotwórczy. Mało tego – ślady benzenu są obecne także w papierosach, niektórych lekarstwach czy środkach czyszczących. To jeszcze jeden powód, by dokładnie czytać składy produktów, a także (a może w pierwszej kolejności) rzucić nałóg nikotynowy.

toksyny mozg

To, że na substancje takie jak toksyny mózg reaguje zaburzeniami zależy nie tylko od ich rodzaju, ale i stężenia. Warto o tym pamiętać chociaż by podczas codziennych zakupów, gdy wybieramy produkty w konkretnym opakowaniu, bądź też w momencie użytkowania sprzętów RTV i AGD. Mimo, iż otaczają nas bowiem rozmaite toksyczne substancje, można zminimalizować ich wpływ na organizm.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz