a
Strona głównaLifestyleWodospady Wiktorii – turystyczna perła Afryki

Wodospady Wiktorii – turystyczna perła Afryki

Wodospady Wiktorii

Odkrycia geograficzne przez wieki wpływały nie tylko na współczesny wygląd gospodarczo – społeczny świata, ale także na kulturę poszczególnych krajów i kontynentów. Niestety, nie zawsze odbywało się to z korzyścią dla zasobów naturalnych czy klimatu. Współcześnie niewiele jest miejsc prawdziwie dziewiczych. Nie oznacza to jednak, że cuda natury całkowicie zniknęły z powierzchni Ziemi. Jeden z nich stanowi Wodospady Wiktorii.

Na afrykańskiej rzece Zambezi, przebiegającej przez Zambię oraz Zimbabwe położone są Wodospady Wiktorii. Ich wysokość to imponujące 108 m, natomiast szerokość 1700 m. Wodospady dzielą się na część Główną, Tęczową oraz Wschodnią. Do charakterystycznych cech monumentalnych wodospadów można zaliczyć również to, że w ich rejonie niezwykle często widoczne są tęcze, nawet nocą. To jednak nie jedyna atrakcja. Poza klasycznym zwiedzaniem można zdecydować się także na rafting czy spływ kajakowy, a nawet przelot nad wodospadami. Do ich najtłumniej odwiedzanych atrakcji znajdujących się w okolicach Wodospadów Wiktorii zaliczyć można:

  • Wyspę Livingstone’a zlokalizowaną na rzece Zambezi, niedaleko granicy Zambii z Zimbabwe, oddzielającą jednocześnie wodospady Główny oraz Tęczowy. Wyspa stanowi wspaniały punkt obserwacyjny, a wokół niej woda nie jest głęboka, zwłaszcza, gdy stan rzeki jest niski. Z tego względu wyspa udostępniana jest dla odwiedzających we wszystkie miesiące prócz okresu od marca do końca czerwca. Zwiedzanie wyspy jest możliwe tylko na określonych warunkach, jednocześnie może na niej przebywać jedynie kilkanaście osób;
  • Wrzący Kocioł – część wodospadów leżąca na granicy państw, zachwycająca wyjątkowymi zjawiskami przyrodniczymi.

Wodospady Wiktorii

W dialekcie afrykańskim pierwotna nazwa wodospadów była tłumaczona jako „Mgła, która grzmi”. Trafnie opisuje to specyfikę tych monumentalnych kaskad. Wodospady Wiktorii co roku przyciągają rzesze turystów z całego świata. Nie stałoby się tak, gdyby nie David Livingstone. Był to misjonarski działacz z Królestwa Szkocji, który w 1855 roku natknął się na wodospady i nie omieszkał tego faktu opisać. Obecnie Wodospady Wiktorii objęte są ochroną historyczną – w ramach listy światowego dziedzictwa UNESCO uznano je za jeden z naturalnych cudów świata – oraz ekologiczną – ponieważ tereny te stanowią Park Narodowy.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz