a
Strona głównaParentingWielowodzie – stan, który zagraża zarówno matce, jak i dziecku

Wielowodzie – stan, który zagraża zarówno matce, jak i dziecku

wielowodzie

Patologie ciąży mają różny charakter. Niektóre z nich zdarzają się często, inne, jak ciąża pozamaciczna czy wielowodzie występują w nielicznych przypadkach. Niestety tego typu stany na ogół nie są możliwe do leczenia, konieczna jest natomiast kompleksowa diagnostyka oraz pozostawanie pod uważną opieką doświadczonego specjalisty. Wielowodzie zdarza się raz – dwa razy na sto przypadków. Nie oznacza to jednak, że nie warto zapoznać się z jego charakterystycznymi cechami oraz zagrożeniami zeń wynikającymi. Oto one!

Jak sama nazwa wskazuje wielowodzie to stan, w którym występuje nadmiar wód płodowych. Są one niezbędne dla utrzymania ciąży, jednak gdy w worku owodniowym ilość płynu przekracza normę – może dochodzić do licznych komplikacji. Wielowodzie rozwija się stopniowo, jednak pierwsze objawy łatwo przeoczyć. Nadmierny rozmiar macicy, większy, niż u innych ciężarnych brzuch, twardość brzucha, a nawet nadpobudliwość płodu – zazwyczaj takie symptomy obserwują u siebie kobiety. Lekarze stwierdzają wielowodzie zazwyczaj w drugiej połowie ciąży. Tymczasem jego wykrycie na wcześniejszym etapie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy zwyczajne badanie USG.

Do głównych przyczyn wielowodzia zalicza się m.in. choroby nefrologiczne, cukrzycę typu insulinoopornego, konflikt serologiczny, ale też ciążę mnogą czy wady rozwojowe płodu. Co ciekawe, w większości przypadków trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Niestety, metod leczenia nie ma zbyt wiele.

wielowodzie

Na ogół po wykryciu wskazana jest po prostu wzmożona ostrożność, regularne wizyty kontrolne (czyli leczenie zachowawcze). Może się zdarzyć, że konieczne jest wykonanie amniopunkcji brzucha. Ciąża przy wielowodziu jest uznawana za „zagrożoną”, warto mieć zatem  świadomość, że może dojść do przedwczesnego porodu w wyniku pęknięcia pęcherza płodowego czy odklejenia się łożyska. Również sama akcja porodowa może przebiec z komplikacjami, co z kolei grozi niedotlenieniem płodu, wypadnięciem pępowiny.

Wielowodzie zagraża zarówno zdrowiu kobiety, jak i noworodka. Przyszła mama może odczuwać jego skutki również po porodzie, z uwagi na silne uciskanie, jakiemu poddawana jest macica w czasie ciąży.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz