a
Strona głównaLifestyleUstawa o ochronie praw lokatorów – co warto o niej wiedzieć?

Ustawa o ochronie praw lokatorów – co warto o niej wiedzieć?

Ustawa o ochronie praw lokatorow

Jak wiadomo będąc najemcą nieruchomości – zwłaszcza, jeśli lokal odstępuje nam za opłatą osoba prywatna – możemy spotkać się z szeregiem utrudnień. Ryzyko bezprawnego podnoszenia wysokości opłat, wprowadzania dyskryminujących nasze prawa przepisów czy wreszcie – niedotrzymywania warunków umowy istnieje zawsze. Również w ramach legalnie działających spółdzielni. Dlatego tak istotne są usankcjonowane prawnie akty, takie jak ustawa o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001. Dobrze jest zapoznać się z tym, jakie są nasze prawa i obowiązki jeszcze zanim podejmiemy decyzję o zawarciu umowy najmu bądź zakupie mieszkania.

W ustawie można znaleźć istotne dane dotyczące tego, jakie są zasady wedle których definiuje się lokatora, zakres jego obowiązków ale i przywilejów. Dodatkowo opisane są inne osoby stosunku lokator – najemca, a więc właściciel nieruchomości (który także może być osobą fizyczną lub prawną), ewentualny współlokator.

Ustawa o ochronie lokatorów wyróżnia odmienne rodzaje nieruchomości udostępnianych dla wynajmujących. Obok lokali mieszkalnych i użytkowych wyszczególniono także lokale socjalne, tymczasowe, zamienne. Wbrew pozorom jednak jej zadaniem jest nie tylko ochrona wynajmujących lokal, ale także osób, które go udzielają. Jednym z istotniejszych elementów określanych przez ustawę pozostaje to, jak powinna być liczona powierzchnia użytkowa lokalu, która jest przecież czynnikiem determinującym koszty wynajmu. Wedle dokumentu prawnego użytkową powierzchnią są nie tylko pokoje, ale także korytarze i inne pomieszczenia mieszkalne czy gospodarcze służące lokatorom (w skład powierzchni użytkowej nie wchodzą strych, antresole, tarasy, balkony, pralnie, suszarnie, strychy, wózkownie, składziki etc.). Ustawa pomaga także określić, co powinno wchodzić w skład opłat uiszczanych co miesiąc – a więc koszty związane z użytkowaniem lokalu niezależne oraz zależne od właściciela.

Ustawa o ochronie praw lokatorow

Według dokumentu lokator musi wywiązywać się z regulowania świadczeń w terminie, w przeciwnym razie może grozić mu rozwiązanie umowy. Wypowiedzenie (z miesięcznym wyprzedzeniem) może być złożone przez właściciela lokalu w przypadku, gdy nie uzyska on opłaty za trzy pełne okresy rozliczeniowe, ale też w takich przypadkach, jak: użytkowanie lokalu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem przez najemne, zaniedbywanie lokalu prowadzące do powstawania szkód, niszczenie pomieszczeń lub urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania, zakłócanie porządku, podnajmowanie pokojów osobom trzecim bez wiedzy właściciela. Inną przyczyną wypowiedzenia umowy może być również konieczność rozbiórki. Wtedy w obowiązku władz powiatowych jest zapewnienie lokatorom zastępczego lokum.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Znajomość tej ustawy czasem się przydaje, wiem coś o tym 🙂

Zostaw komentarz