a
Strona głównaEkonomiaUbezpieczenie majątkowe – jak zadbać o swoje dobra materialne?

Ubezpieczenie majątkowe – jak zadbać o swoje dobra materialne?

Ubezpieczenie majatkowe

Globalizacja to szanse, ale również zagrożenia. Szczególnie w wymiarze gospodarczym – tak dla przedsiębiorstw, jak i indywidualnych osób dysponujących określonym kapitałem finansowym czy rzeczowym. Ubezpieczenie majątkowe staje się coraz popularniejszym sposobem na zapewnienie sobie spokojnego snu. Jaka jest jego definicja? W jaki sposób znaleźć najlepszą dla nas ofertę? Zapraszamy do lektury.

Ochrona posiadanych dóbr materialnych…

Ubezpieczenia majątkowe to jedna z form ubezpieczenia gospodarczego. Jak wskazuje na to nazwa odnosi się do ochrony mienia osoby ubezpieczonej. Ma za zadanie zapewnić zabezpieczenia w przypadku ewentualnej utraty dóbr, bądź ich zniszczenia. Przykładem ubezpieczenia majątkowego może być m.in. ubezpieczenie nieruchomości (domu, mieszkania – również dopiero wznoszonych domów, jak i magazynów), bądź AC (komunikacyjna polisa autocasco dotycząca różnego typu pojazdów mechanicznych). W zależności od tego, ile warte są poszczególne składniki naszego majątku ubezpieczać można także sprzęty elektroniczne, rowery, maszyny rolnicze czy uprawy rolne. Co istotne, każda z polis musi być dopasowana do warunków indywidualnych. Po raz kolejny zawierając umowę należy bardzo skrupulatnie przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

…i nie tylko

Osoba ubezpieczona ma podlegać ochronie na wypadek finansowych szkód spowodowanych utratą mienia (całkowitą, bądź utratą jego wartości na skutek zniszczenia). Ponad to AC gwarantuję ochronę wtedy, gdy ubezpieczony wyrządzi szkodę osobie trzeciej. Wtedy to firma, w której wykupił polisę pokrywa koszty naprawy bądź odszkodowania. Wysokość składek w ramach ubezpieczenia majątkowego to kwestia mocno zindywidualizowana.

Zależy od rodzaju mienia, jego wartości, stanu ogólnego, ale też od sumy ubezpieczenia, jaką ustalimy. W przypadku ubezpieczania pojazdów znaczenie może mieć również to, jak długi jest nasz staż jako kierowcy, czy do tej pory uczestniczyliśmy w wypadkach komunikacyjnych, ile lat ma pojazd etc.

Warto zachować rozwagę podczas podpisywania umowy. Podobnie jak w przypadku każdych długoterminowych zobowiązań konieczne jest dokładne sprawdzenie warunków ubezpieczenia, zweryfikowanie opinii o firmie, wykonanie symulacji dotyczących ewentualnych zagrożeń (takich jak kradzież, awaria, powódź bądź inne kataklizmy prowadzące np. do rozległych uszkodzeń nieruchomości).

Ubezpieczenie majatkowe

Ubezpieczenie majątkowe gwarantuje przecież nie tylko ochronę mienia, ale i dóbr innego rodzaju (np. istnieje możliwość ubezpieczenia własności intelektualnej). Zarówno ogólne warunki ubezpieczenia, ale i dodatkowe obostrzenia dobrze jest porównać w kilku firmach. Inaczej może się też przedstawiać szacowanie ryzyka, jakim obciążone jest mienie, które ma być chronione polisą. Oczywiście im większa jest jego wartość, tym droższe będą składki. Wskazane jest jednak przygotowanie na różne ewentualności, zwłaszcza, że katastrofy ekologiczne czy inne kataklizmy wcale nie są czymś niespotykanym.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Bez ubezpieczenia domu czy gospodarstwa ani rusz, szczególnie jak popatrzymy co wyprawia ta nasza nieprzewidywalna pogoda…

Zostaw komentarz