a
Strona głównaLifestyleTransport zwłok- przepisy i wymogi

Transport zwłok- przepisy i wymogi

transport zwlok

Organizacja pogrzebu nawet w standardowej formie, kiedy do zgonu dochodzi w miejscu zamieszkania, czy szpitalu, w którym przebywał zmarły bliski, to nierzadko prawdziwe wyzwanie dla rodziny pogrążonej w żałobie. Szczególną trudnością okazuje się natomiast przygotowanie ceremonii pochówkowej w momencie, gdy ciało krewnego znajduje się poza granicami kraju, w którym ma się odbyć pożegnalna uroczystość. Co wtedy zrobić? Konieczne jest załatwienie szeregu rozmaitych formalności, o których zwięźle postaramy się powiedzieć w dalszych fragmentach.

Specjalne pozwolenie

Nie możemy na własną rękę zwieźć zwłok do państwa, nawet gdy mowa o obywatelu danego kraju. Powód? Kwestia transportu ciała zmarłego między granicami jest regulowana prawnie. Przewozem zajmują się specjalistyczne firmy oraz domy pogrzebowe takie jak przedsiębiorstwo funeralne Jakubisiak, które trudni się tego rodzaju działalnością od wielu lat, posiadając wszelkie niezbędne w tym wypadku uprawnienia. Przybliżając konkrety- sprawa przewożenia zwłok z kraju do kraju jest normowana w oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z grudnia 2007 roku. W tym dokumencie sporo uwagi poświęcono także procedurze wydawania niezbędnych zaświadczeń związanych z transportem zwłok oraz wyszczególniono, jakie są określone i niemożliwe do pominięcia wymogi sanitarne oraz techniczne.

Nie da się obejść

W sytuacji, gdy rodzina chce sprowadzić ciało nieżyjącego bliskiego do jego ojczyzny, musi ubiegać się o szereg stosownych pozwoleń. Cała machina papierkowa rusza wraz z wypełnieniem wniosku stanowiącego punkt wyjścia do ubiegania się o zgodę na przewóz ciała. W dokumencie powinny być zaś zawarte dane osobowe, rodzaj środka transportu, miejsce z jakiego zwłoki są transportowane oraz nazwa kraju, do którego ciało ma dotrzeć. Nie ma możliwości otrzymania pozwolenia, jeśli nie zawrzemy we wniosku zaświadczenia potwierdzającego powód zgonu. O ile nie jest to choroba zakaźna, czy też morderstwo, prawdopodobnie nie powinno być większych przeszkód w staraniach o dalsze pozytywne załatwienie wymaganych formalności. Poza wnioskiem o którym wyżej mowa, konieczne jest też załączenie dokumentów uzyskanych od właściwych organów kraju, w którym doszło do zgonu.

Wymogi sanitarno-techniczne

Kiedy wszystkie dokumenty zostaną skompletowane, krok kolejny wiąże się ze spełnieniem warunków technicznych oraz ustaleniem określonych wymogów sanitarnych jakie są niezbędne akurat w danym przypadku. Pamiętajmy, że to, co zostanie zarządzone, jeśli chodzi o kwestie sanitarne, ustalane jest indywidualnie, biorąc pod uwagę, w jakich okolicznościach doszło do zgonu i skąd oraz gdzie zwłoki mają być transportowane. Do kluczowych wymogów zalicza się natomiast konieczność oznakowania środka transportu, zabezpieczenia przestrzeni wewnątrz pojazdu, a dokładniej – miejsca, w którym ma być postawiona trumna, przygotowania auta tak, żeby jego podłoże dawało się łatwo odkażać i dezynfekować. Wszyscy, których organizacja przewozu ciała bliskiego zmarłego zwyczajnie przerasta, zawsze mają możliwość skorzystania z profesjonalnej usługi wspomnianych już wcześniej firm funeralnych typu Jakubisiak, jakie w imieniu zleceniodawcy załatwią wszystkie wymagane formalności.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz