a
Strona głównaParentingSzkarlatyna u dziecka – objawy i leczenie

Szkarlatyna u dziecka – objawy i leczenie

Szkarlatyna u dziecka

Niektóre z zakaźnych chorób przez wiele lat pozostają w zaniku. Nie oznacza to jednak, że ich powrót jest niemożliwy. Tak właśnie było z płonicą, która w obecnej dekadzie ponownie zaczęła tworzyć ogniska zachorowań w Polsce i na świecie. Jak uchronić się przed zarażeniem, jak przebiega terapia i jak rozpoznawana jest szkarlatyna u dziecka? Te istotne treści zamieszczamy poniżej.

Objawy szkarlatyny

Płonica to choroba wieku dziecięcego generowana przez bakterię paciorkowca z grupy A. Do zainfekowania może dojść drogą kropelkową, ale i poprzez kontakt z przedmiotami, których dotykała osoba chora. Szkarlatyna u dziecka może mieć różny przebieg, na ogół jednak występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i, często, szkolnym. Pierwsze symptomy pojawiają się już w kilka dni po zarażeniu. Należą do nich przede wszystkim:

  • podwyższona temperatura ciała – nawet do 40 stopni;
  • nudności, wymioty, silne bóle brzucha;
  • bóle mięśni, powiększone węzły chłonne, nalot na migdałkach i ból gardła – często mylone z anginą, malinowe zabarwienie języka;
  • charakterystyczne wykwity skórne – drobne, zabarwione na czerwono plamki pojawiające się na całym ciele, zwłaszcza w zgięciach łokci, pachwinach, na plecach i szyi, a także na twarzy – z wyjątkiem okolic ust i nosa – tam bowiem pojawia się biała, trójkątna plama. Skóra z biegiem czasu (po około 2 dniach) zaczyna się złuszczać.

Jak leczyć chorobę?

Szkarlatynę można i trzeba oczywiście leczyć. Po zdiagnozowaniu przez specjalistę konieczne jest podawanie antybiotyków, nie krócej niż przez 10 dni, nawet jeżeli nie będzie już widocznych objawów. Dziecko musi być rzecz jasna odizolowane z uwagi na wysoką zaraźliwość.

Istotne jest utrzymywanie w pomieszczeniu, gdzie przebywa chory właściwych warunków – częste wietrzenie pokoju, zmiany pościeli to absolutne minimum.

Szkarlatyna u dziecka

Szkarlatyny nie należy się obawiać, niemniej jednak należy pamiętać, że powikłania po niej mogą być bardzo groźne dla organizmu. Wśród nich występują zapalenie mięśnia sercowego, stany zapalne stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek i inne. Stąd – tak istotne jest szybkie rozpoznanie oraz podjęcie terapii. Przeciw szkarlatynie nie wynaleziono dotychczas szczepionki, dlatego też profilaktyka sprowadza się do unikania kontaktu z osobami zainfekowanymi, co bywa bardzo trudne, zwłaszcza w okresach podwyższonej zachorowalności.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Na szczęście moje pociechy przeszły szkarlatynę bardzo łagodnie 🙂

Zostaw komentarz