a
Strona głównaZdrowieŚwietlik łąkowy – chwast o wielu właściwościach leczniczych

Świetlik łąkowy – chwast o wielu właściwościach leczniczych

swietlik lakowy

Ziołolecznictwo dawniej przywodziło na myśl metody zacofane – szczególnie w świetle rozwoju nowoczesnych metod terapii. Takie opinie nie powinny być jednak rozpowszechniane dłużej, gdyż to właśnie naturalne sposoby leczenia poszczególnych dolegliwości należą do niezwykle skutecznych, przydatnych zarówno w ramach profilaktyki, jak i zmniejszania uciążliwych objawów. Korzystanie ze skarbów przyrody nie ogranicza się do ziół. Często miejsce w apteczce znajdują także rośliny pasożytnicze, jak świetlik łąkowy.

Świetlik łąkowy rośnie na korzeniach innych roślin, najczęściej w środowisku bagiennym oraz torfowym, na łąkach na terenie całej Europy – pasożytuje na nich pobierając wodę i sole mineralne. Świetlik znany jest również pod nazwą złodzieja mlecznego lub ptasich oczek. Poza charakterystycznym wyglądem (świetlik posiada kwiaty przypominające świece) cechą wyróżniającą świetlik pozostaje jego wyjątkowy skład. Można w nim znaleźć m.in. garbniki, kwasy fenolowe, pochodne kumaryny, sole mineralne (np. związki manganu czy miedzi), glikozydy (np. aukubinę) oraz olejki eteryczne. Okres kwitnienia obejmuje miesiące od maja do października.

Surowcem leczniczym pozostają kwiaty oraz ziele. Istotne jest, by zbierać nieuszkodzone pędy. Następnie podlegają procesowi suszenia (najlepiej w temperaturze przewyższającej 30 stopni, w warunkach naturalnych), a po nim powinny być przechowywane w papierowych torebkach. Preparaty ze świetlikiem mają liczne działania prozdrowotne. W powszechnym zastosowaniu są krople do oczu z ekstraktem w składzie, ponieważ roślina ta jest znana przede wszystkim jako lek na alergiczne oraz bakteryjne zapalenie spojówek. Prócz tego posiada właściwości przeciwbakteryjne (neutralizujące m.in. szczepy paciorkowców czy gronkowców odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe), ściągające, likwidujące stan zapalny – również w formie maści na skórę, polecanej m.in. przy trądziku czy łojotoku. Z kolei wspomniana aukubina hamuje produkcję histaminy odpowiedzialnej za pojawianie się objawów alergicznych.

swietlik lakowy

Jak zatem łatwo zauważyć – również chwasty i pasożytniczy przedstawiciele królestwa roślin mogą mieć korzystny wpływ na ludzki organizm.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz