a
Strona głównaTechnologiaSony RX100V — kompaktowy aparat klasy premium

Sony RX100V — kompaktowy aparat klasy premium

Sony RX100V

Przedsiębiorstwo Sony powstałe w 1946 roku jako tokijski instytut badawczy początkowo trudniło się sprzedażą głównie sprzętu telekomunikacyjnego. Prawdziwie przełomowy dla rozwoju był okres od lat 80 do współczesności. Wprowadzono na rynek m.in. pierwszy telewizor plazmowy,  konsolę do gier Playstation, która doczekała się wielu kolejnych wcieleń ale też aparaty fotograficzne cyfrowe, Sony Cyber – shot. Obecnie nasycenie rynku IT jest tak duże, że trudno stworzyć w branży konkurencyjny produkt. Czy taki właśnie jest kompaktowy aparat Sony RX100V? Przekonajmy się!

Aparaty kompaktowe z serii Sony RX100 stanowią linię wyjątkową. Pięć wydanych do tej pory modeli (z których najnowszy pochodzi z roku bieżącego) są dostępne w sprzedaży jednocześnie. Kolejne wersje nie są zatem zamiennikami dla istniejących wcześniej. Jednocześnie jednak – w każdym z wariantów można zauważyć kolejne innowacje, mimo wizualnego podobieństwa. To, co różni poszczególne aparaty to również cena. Jak wiadomo, inwestowanie w nowoczesne rozwiązania pociąga za sobą dodatkowe koszy. I tak – za aparat Sony RX100V przyjdzie zainteresowanym fotografiką zapłacić ponad 5 tysięcy złotych. Czy to cena zaporowa i za co właściwie płacimy?

Przede wszystkim za doskonałe parametry zamknięte w kieszonkowym formacie. Aparat wzbogacono o aż 20,1 Mpix matrycę obrazu z technologią Exmor RS. Dzięki pamięci typu DRAM oraz ultranowoczesnemu procesorowi BIONZ X jakość obrazu jest jeszcze wyższa, migawka posiada imponującą szybkość (1/32 000 s), a wykonanie ponad 150 ujęć, i to w pełnej rozdzielczości odbywa się w zawrotnym tempie 24 klatek na sekundę (i to dla dwóch formatów). Robienie zdjęć jest przy tym ułatwione dzięki systemowi Fast Hybrid AF (autofokus) opartemu o aż 315 punktów. Istnieje też możliwość włączenia slow motion. Obiektyw aparatu to wysokiej klasy konstrukcja Zeiss Vario Sonnar T wykorzystany już w poprzednich modelach i gwarantujący wyraźną widoczność obrazu oraz kontrastów pomiędzy fotografowanymi obiektami. Ekran do oglądania gotowych „dzieł” ma średnicę 3 cali, jest ruchomy i posiada bardzo wysoką rozdzielczość.

Sony RX100V

Kompaktowe urządzenie posiada również opcję nagrywania materiałów filmowych 4K (również z funkcją HD, jednak wtedy przepływowość spada ze 100 Mb/s do 50 Mb/s). Do wyboru jest sposób rejestracji klipu oraz tempo, format zapisu. To jednak nie wszystko – z klatki nagranego materiału można zrobić fotografię.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Ciekawy, ciekawy 🙂 Wezmę go pod uwagę tworząc listę prezentów pod choinkę 🙂

Zostaw komentarz