a
Strona głównaLifestyleRękawice motocyklowe – styl czy bezpieczeństwo?

Rękawice motocyklowe – styl czy bezpieczeństwo?

Jazda motocyklem to nie tylko sposób na przemieszczenie się z punktu „A” do punktu „B”. Poruszanie się jednośladem tego rodzaju cechuje cała specyficzna kultura – obejmuje ona również styl, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Większość osób stroje motocyklistów kojarzy głównie z charakterystycznymi skórzanymi kurtkami czy spodniami. Jednak równie ważnym elementem ubioru pozostają rękawice motocyklowe. I to zarówno z powodów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Dlaczego rękawice motocyklowe są tak istotne i jak dobrać je prawidłowo?

Rękawice – moda czy konieczność?

Definiując pojęcie bezpiecznej jazdy warto zwrócić uwagę nie tylko na takie elementy, jak przestrzeganie dopuszczalnej prędkości na drodze czy dostosowanie sposobu prowadzenia jednośladu do panujących warunków atmosferycznych. Na motocyklu bezwzględnie istotne jest zapewnienie sobie ochrony – w postaci odzieży, ale również dedykowanych tej dziedzinie ochraniaczy. Rękawice motocyklowe, których szeroki wybór można znaleźć na stronie Moto-Tour.com.pl pozwalają zabezpieczyć dłonie przed wiatrem i zimnem. Przewlekłe narażanie dłoni na ekstremalne temperatury może prowadzić nie tylko do dolegliwości bólowych, ale nawet do zwyrodnienia stawów. Dodatkowo dzięki rękawicom łatwiej uniknąć mniej lub bardziej groźnych urazów mechanicznych.

Rodzaje rękawic motocyklowych

Kluczowym jest, by rękawice motocyklowe odpowiednio dopasować. Rozmiar rękawic jest właściwy wtedy, gdy materiał jest ściśle dopasowany do dłoni, nie krępuje jednak ruchów i nie wbija się w opuszki palców. Zbyt luźne rękawice źle się układają, co także może powodować dyskomfort na trasie. Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów rękawic – dzięki temu każdy może dobrać ich wariant do swoich indywidualnych potrzeb:

  • rękawice szosowo – turystyczne – sprawdzają się zwłaszcza na najdłuższych trasach. Komfort dla dłoni jest zapewniony dzięki miękkim żelowym panelom oraz mankietom z szerokiego, elastycznego materiału. Rękawice dostępne są w wersji skórzanej, jak i wegańskiej;
  • rękawice sportowe – w przeciwieństwie do modelu szosowo – turystycznego nie nachodzą na rękawy. Znajdują zastosowanie zwłaszcza latem – w bardzo ciepłe dni nie należy rezygnować z ochrony dłoni;
  • rękawice ocieplane – to model, w który warto wyposażyć się, gdy również zimą wyruszamy w trasę. Wykonane są z grubszego materiału – np. goretexu. Innym pomysłem może być zakup rękawic całorocznych, do których można dołączyć ocieplacze;
  • rękawice off – road – to wersja dla pasjonatów jazdy terenowej. Są trwałe, wytrzymałe na ścieranie, ale z odpowiednią wentylacją.

Odpowiedzialny kierowca, żaden hipster!

Wybierając rękawice warto kierować się stylem jazdy. Każdorazowo priorytetem jest ochrona przed wychłodzeniem czy przegrzaniem, ale też zapewnienie bezpieczeństwa, gdy ryzyko urazów jest wyższe. Współcześnie produkowane rękawice mogą być wyposażone w specjalne panele ochronne pochłaniające część energii np. z uderzeń czy upadków.

Co jednak ze stylem, który przecież dla wielu osób jest równie ważny? Nie ma tutaj obaw, że rękawice będą wyglądać nieestetycznie. Modele proponowane przez wiodących producentów są nie tylko funkcjonalne – one stanowią idealne dopełnienie stroju. Atutem jest również możliwość wyboru spośród odmiennych krojów, krótkich bądź długich.

Reasumując – nie ma żadnych powodów, dla których którykolwiek właściciel bądź właścicielka jednośladu miałby/miałaby rezygnować z zaopatrzenia się w rękawice. Jazda z nimi jest nie tylko bezpieczniejsza dla zdrowia kierującego, lecz także dla pozostałych użytkowników drogi. Lepsza kontrola nad pojazdem – bez względu na pozostałe czynniki – pozwala wysunąć nawet przypuszczenie, że profesjonalne, odpowiednio dobrane rękawice powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego motocyklisty.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz