a
Strona głównaPodróżeQingdao Haiwan Bridge – najdłuższy most na świecie!

Qingdao Haiwan Bridge – najdłuższy most na świecie!

najdluzszy most na swiecie

Pierwsze konstrukcje tworzone przez ludzi miały dość prymitywny charakter. Jednak wraz z ewolucją pojawiła się potrzeba zdobywania nowych terytoriów oraz ujarzmiania natury w coraz większym stopniu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy powstał pierwowzór współczesnych mostów. Droga od drewnianych kładek do nowoczesnych budowli była jednak długa. Obecnie najstarszy z mostów – most Meles liczący sobie około 3 tys. lat – można podziwiać na terenie Turcji. Która z konstrukcji to jednak najdłuższy most na świecie?

Nie będzie zaskoczeniem fakt, iż budowla ta jest zlokalizowana w Państwie Środka. Most Qingdao Haiwan Bridge, otwarty w 2011 roku mierzy aż 42 km. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce pod koniec czerwca w 2011 roku. Z racji wyjątkowej długości okazję tę uczczono maratonem. Dla porównania – rekordzista sprzed kilku lat mierzył 38 km. Był to amerykański Lake Pontchartrain Causeway w stanie Luizjana.

Najdłuższy most na świecie pełni rolę łącznika miasta Qingdao z odległymi przedmieściami – dzielnicą  Huangdao. Wiadomo jednak, że to nie ostatnie słowo konstruktorów z Chin. Warto nadmienić, że budowa Quindao Haiwan Bridge zajęła jedynie 4 lata. Wykorzystano przy tym setki tysięcy ton stali oraz tysiące kolumn żelbetonowych. Most jest nie tylko imponująco długi, ale i szeroki. Na aż 35 metrach rozmieszczono łącznie 6 pasów ruchu, w dwie strony. Dzięki temu most ma bardzo wysoką przepustowość. Jednocześnie konstrukcja jest w stanie znieść natężenie drgań ziemi o wartości aż 8 stopni w skali Richtera. To jednak nie wszystko, wciąż bowiem budowany jest inny gigant, most mający łączyć Hongkong oraz Macau z prowincją Guangdong, w założeniach mierzący aż 50 km.

najdluzszy most na swiecie

Najdłuższy most Europy – Vasco da Gama Bridge wypada w tym porównaniu blado – mierzy bowiem 17 kilometrów. Tymczasem Chiny wcale nie ustają w tworzeniu monumentalnych konstrukcji. Na liście mostów – gigantów znajduje się aż 8 konstrukcji z tego kraju. I nic nie wskazuje na to, by zaprzestano tam inwestowania w infrastrukturę. Niezależnie od tego, czy wznoszenie tak imponujących budowli jest podyktowane chęcią pokazania swojej potęgi Zachodowi, czy też sposobem na realizowanie propagandowych haseł przez Partię Komunistyczną – to dowód na to, że nowoczesne budownictwo przeszło bardzo długą drogę.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz