a
Strona głównaLifestylePrywatność w Internecie w czasach social media

Prywatność w Internecie w czasach social media

media-spolecznosciowe

W dobie powszechnego dostępu do informacji, jaki zapewnia Internet, społeczeństwo jest coraz bardziej wyczulone na dbałość o własną prywatność. Choć istnieje duża ilość mechanizmów wspomagających ochronę prywatności, w wielu przypadkach to sam użytkownik decyduje o tym, jak bardzo odsłoni informacje o sobie w sieci. Dane poufne mogą zostać narażone na ujawnienie w wyniku nieumiejętnego korzystania z social media, ale także poprzez mechanizmy wyłudzające takie informacje.

Współczesne media społecznościowe

Na przestrzeni kilku ostatnich lat social media nie tylko uległy sporemu rozwojowi, ale także liczba ich użytkowników bardzo się zwiększyła. Konto na portalu Facebook, Twitter czy Instagram posiadają nie tylko zwykli użytkownicy, ale także większość celebrytów czy osób uznania publicznego. Również mniejsze społeczności, specyficzne grupy łączące osoby o podobnych zainteresowaniach czy celach tworzą własne społeczności w sieci. Popularne blogi i grono ich obserwatorów, gry społecznościowe, fora internetowe — to również nośniki komunikacji wchodzące w skład social media.

Aplikacje umożliwiają wstawianie różnorodnych informacji, zdjęć, lokalizacji. Zwykle konto na portalu to zbiór danych dotyczących danej osoby, z których można dowiedzieć się bardzo wiele, a przy analizie udostępnianych materiałów — więcej niż spodziewa się osoba je udostępniająca. Media społecznościowe niejednokrotnie połączone są także z systemami reklam, płatności on-line, komunikacją z użyciem programów lub wiadomości e-mail. Stwarza to możliwości do wielu naruszeń prywatności i innych nadużyć.

Inteligentne korzystanie z social media

Pomijając skrajne przypadki wykradania danych związane z atakami hakerów, ochrona prywatności w mediach społecznościowych zależy od właściwego z nich korzystania. Warto przed udostępnieniem jakichkolwiek informacji już na etapie zakładania konta na danym portalu zapoznać się z jego regulaminem. Ponadto, mimo iż wiele aplikacji internetowych do działania wymaga podania sporej ilości danych, nie zawsze muszą być one znane innym użytkownikom. Dlatego też tak ważne jest dostosowanie ustawień prywatności, by udostępniać tylko wybranym osobom dane.

Social media to sposób na tworzenie i uczestniczenie w społeczności, komunikację. Warto każdą informację przed przekazaniem zweryfikować — czy na pewno ma ona taki kształt, jaki chcemy, a także czy grono odbiorców jest właściwe. Zachowanie prywatności będzie możliwe, jeżeli grono osób mających dostęp do wrażliwych danych nie jest przypadkowe — akceptowanie znajomości osób obcych nie jest zbyt dobrym pomysłem. Zwykle aplikacje społecznościowe pozwalają na wybór typu konta i ustawień jego bezpieczeństwa, co oznacza możliwość określenia osób mogących zobaczyć na przykład szczegółowe dane profilowe.

Jak zachować prywatność w sieci?

Media społecznościowe to miejsce nadużyć – prób wyłudzenia danych osobowych, natrętnych reklam, możliwości przesyłania spamu. Jednak ostrożne z nich korzystanie i udostępnianie jedynie tych informacji, na które się godzi, pozwala zachować prywatność. Choć każda czynność w sieci Internet pozostawia jakiś cyfrowy ślad po użytkowniku, to z użyciem programów do ochrony prywatności można uniknąć wielu niebezpieczeństw. Korzystanie na codzień z możliwości sieci VPN, programy antywirusowe z opcją bezpiecznego dostępu do sieci czy tryby incognito albo prywatne w przeglądarkach dają możliwość uniknięcia wycieku wrażliwych danych. Należy jednak pamiętać, że nadal najsłabszym ogniwem w bezpieczeństwie w sieci jest czynnik ludzki.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz