a
Strona głównaParentingProblemy dermatologiczne u dzieci

Problemy dermatologiczne u dzieci

Problemy dermatologiczne u dzieci

Dermatozy dotykają osób w różnym wieku. Szczególnie podatne na infekcje o podłożu bakteryjnym czy wirusowym oraz na podrażnienia skóry są dzieci. Ma to związek z faktem, że ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty, natomiast skóra jest dużo delikatniejsza i łatwiej ulega urazom. Wysypki, otarcia, zakażenia – problemy dermatologiczne u dzieci mogą mieć różne podłoże. Oto lista najpowszechniejszych.

Ospa wietrzna to niekwestionowana „królowa” wśród chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Czy każde dziecko musi przez nią przejść? Kontrowersyjny trend „ospa – party”, gdzie rodzice specjalnie zarażają swoje dzieci od innych nosicieli zakłada, że tak. Jednak w rzeczywistości zakażenie ospą wietrzną wcale nie gwarantuje ochrony przed np. półpaścem w życiu dorosłym, nie stymuluje też układu immunologicznego do lepszej pracy. Niemniej ospa wietrzna nad wyraz często wpisuje się w kategorię problemy dermatologiczne u dzieci. Wysypka szybko obejmuje całe ciało, może generować uciążliwy świąd. Leczenie sprowadza się do obniżania towarzyszącej schorzeniu gorączki, niwelowania świądu oraz intensywnego nawadniania organizmu. Z powodzeniem może być prowadzone w warunkach domowych.

Grzybica może się pojawić w każdym wieku. Objawia się miejscowym zaczerwienieniem naskórka, który stopniowo zaczyna się łuszczyć, pojawiają się też pęcherze, a procesom tym towarzyszy uciążliwy świąd. Grzybica może obejmować również włosy oraz paznokcie. Nieleczona może prowadzić do utraty płytki paznokcia. Zarazić się tą chorobą jest dość łatwo – nie potrzeba do tego kontaktu z naskórkiem nosiciela (człowieka, ale i zwierzęcia). Wystarczy dotknąć przedmiotu, z którym kontakt miała jego skóra. Grzybicę leczy się za pomocą preparatów (maści lub żelów), które są dostępne bez recepty – należy jednak uzbroić się w cierpliwość.

Inną chorobą, do której dochodzi przez zakażenie jest rumień – najczęściej dotyka niemowlęta i młodsze dzieci, przy czym jej przebieg może mieć różne nasilenie objawów. W łagodniejszej postaci stan chorobowy mija po kilku tygodniach. Charakteryzuje się wówczas gorączką, kaszlem, kichaniem (które nota bene jest winne zakażenia) a następnie pojawieniem się wyprysków na całym ciele. Leczenie sprowadza się do stosowania leków uśmierzających ból oraz obfitego nawilżania organizmu od wewnątrz.

Liszajec jest chorobą zakaźną naskórka. Pojawia się w pierwszych kilku latach, a jej symptomy są łatwe do zauważenia. Obejmują powstawanie pęcherzy zawierających rzadką wydzielinę, pękających i tworzących grube strupy. Zmiany skórne pojawiają się na ogół na twarzy (zwłaszcza w obszarze nosowo – wargowym). Zakażenie leczy się przy pomocy antybiotyków.

Brodawki i kurzajki mają wirusowe podłoże, jednak nie da się ich tak łatwo wyleczyć. Nierzadko konieczna jest interwencja chirurga – dermatologa. Brodawki dopiero rozwinięte można usunąć także z wykorzystaniem aptecznych zamrażających preparatów.

Problemy dermatologiczne u dzieci

Problemy dermatologiczne u dzieci mają nie tylko postać zakaźną. Do spędzających rodzicom sen z powiek zmian zalicza się również:

  • kontaktowe zapalenie skóry – mające postać wyprysku i powstające na tle alergicznym. Prócz wysypki pojawiać może się obrzęk, pęcherze, świąd, zaczerwienienie, konieczne jest unikanie kontaktu z alergenem;
  • AZS inaczej egzema także ma alergiczne pochodzenie, różnicą pozostaje jednak to, że uciążliwe objawy mogą być związane z chorobą genetyczną lub autoimmunologiczną;
  • potówki – wypryski tworzące się w wyniku wysokiej temperatury, dużej wilgotności powietrza, mające wygląd małych czerwonych krostek i powstające z reguły w okolicach pachwin, ramion, szyi, karku czy głowy.

Żadnego z problemów ze zdrowiem dziecka nie należy lekceważyć. Choroby skórne często nie dają znacznych objawów od razu, tymczasem im wcześniej rozpocznie się leczenie i stosowanie hipoalergicznych preparatów, tym większe szanse naszej pociechy na to, że w przyszłości dermatologiczne komplikacje nie będą jej udziałem.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz