a
Strona głównaLifestylePorządek w warsztacie – skuteczne porady

Porządek w warsztacie – skuteczne porady

Szafki narzedziowe

Porządek w warsztacie to nie mrzonka. Okazuje się, że bałaganu w narzędziach można łatwo uniknąć. Wystarczy jedynie kupić kilka akcesoriów i wyrobić sobie pewien nawyk. Dowiedz się, jak utrzymać porządek w warsztacie!

Przechowywanie

Największym wyzwaniem domowego warsztatu jest znalezienie miejsca na przechowanie narzędzi. W przypadku domów jednorodzinnych sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ wystarczy wydzielić kawałek przestrzeni, a następnie zainwestować np. w porządną szafkę narzędziową lub regał.

Szafki narzędziowe wyposażone są zazwyczaj w kilka szuflad i kółka. Dzięki temu można je swobodnie przestawić np. bliżej miejsca naprawy.

Jeśli nie masz wystarczająco miejsca na szafkę narzędziową, możesz pomyśleć nad skrzynią narzędziową. Jest ona znacznie mniejsza, ale wciąż stanowi przestrzeń dedykowaną sprzętom warsztatowym. Skrzynia narzędziowa to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich mieszkań. Dobrze zagospodarowaną skrzynię można schować do szafy czy ukryć pod łóżkiem.

Segregacja

Kluczem do utrzymania porządku w warsztacie nie jest zakup dedykowanego mebla, ponieważ każdy mebel (i skrzynię narzędziową, i szafkę narzędziową) trzeba odpowiednio zagospodarować.

Częściej używane narzędzia należy umieścić na wierzchu. Będzie to więc pierwsza szuflada szafki czy półka regału na wysokości wzroku. Jeśli twoim problemem są porozrzucane wszędzie narzędzia, prawdopodobnie pomoże ci wkładka do szafki. Dzięki temu wszystko znajdzie swoje miejsce. Dobrym pomysłem są też organizery na narzędzia.

Utrzymanie porządku w skrzynce narzędziowej jest znacznie łatwiejsze, ponieważ z reguły posiada ona już różnego rodzaju schowki dedykowane konkretnym sprzętom. W tym wypadku wystarczy trzymać się zasady: częściej używane na wierzchu, rzadziej używane niżej.

Jeśli posiadasz tańszy model skrzynki narzędziowej (bez przegródek), kup organizery i rozmieść je według potrzeby.

Czystość

Aby w warsztacie nie panował bałagan, trzeba też zadbać o podstawę podstaw, czyli o czystość. Każde narzędzie i mebel trzeba raz na jakiś czas wyczyścić. Część majsterkowiczów uważa, że naprawy to po prostu brudna robota, więc odpuszczają sobie wycieranie kurzy i zapobieganie zabrudzeniom, które są wynikiem ich pracy.

Należy wyrobić sobie nawyk sprzątania po sobie i robienia regularnych porządków. Trzeba też pamiętać o tym, aby odkładać rzeczy na swoje miejsce. Tylko wtedy w warsztacie nie będzie panował bałagan.

Pamiętaj ponadto, aby unikać trwałych zabrudzeń klejem czy farbami. Nie odstawiaj ich na drewniane półki czy stoliki bez zabezpieczenia. Zwróć uwagę na to, żeby ich stałym miejscem był regał z tworzywa sztucznego, z którego można usunąć zabrudzenia chemiczne.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz