a
Strona głównaLifestylePółwysep Arabski – dlaczego warto wybrać się tam na urlop?

Półwysep Arabski – dlaczego warto wybrać się tam na urlop?

Polwysep Arabski

Trudno mówić o niektórych miejscach na świecie bez zagłębiania się w zawiłości polityczne czy społeczne. Warto jednak spróbować obiektywnie przyjrzeć się wyjątkowym miejscom z szerszej perspektywy. Jednym z nich jest z pewnością Półwysep Arabski, słynący z wyjątkowych krajobrazów oraz barwnej historii. Poniżej podstawowe wiadomości na jego temat oraz krótki poradnik, co jest szczególnie warte zobaczenia.

Półwysep Arabski leży pomiędzy Morzem Arabskim, Morzem Czerwonym i Zatoką Perską. Inne zatoki otaczające Półwysep to Zatoka Omańska oraz Zatoka Adeńska.

Interesująca jest jego geologiczna specyfika, jak również fakt, iż ponad 94 proc. terenów stanowią pustynie, zarówno piaszczyste, jak i kamienne (m.in.  Rub el-Chali, Wielki i Mały Nefud) . Na terenie półwyspu nie ma stałych rzek, jedynie okresowe. Nie przeszkadza to jednak w uprawie niektórych owoców, jak daktyle, cytrusy, zbóż czy kawy (oczywiście w okolicach oaz), a także w koczowniczej hodowli owiec czy bawołów. Oczywiście głównym bogactwem naturalnym pozostają ropa naftowa, a także gaz ziemny. Przemysł naftowy od lat gwarantuje dynamiczny rozwój ośrodków miejskich, takich jak Dubaj, wybudowane na pustyni Abu Zabi, Maskat, Manama, Sana, Amman, Mekka, Medyna, Rijad i innych.

Na terenie Półwyspu Arabskiego zlokalizowane są takie państwa, jak: Arabia Saudyjska, Jemen, Jordania, Katar, Kuwejt, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn oraz częściowo Irak. Fascynować mogą zarówno ukształtowanie terenu, klimat, jak i historia Półwyspu Arabskiego. Jest on kolebką cywilizacji starożytnych, miejscem, przez które pierwsze afrykańskie ludy przemieszczały się na inne części globu. Południowa Arabia budziła zainteresowanie ze względu na swoje bogactwa naturalne (mirrę, kadzidło etc.) już w Starożytności. Znajduje to potwierdzenie w przekazach historycznych. Co ciekawe, drzewa kadzidłowca pochodzące z Omanu znajdują się nawet na liście dziedzictwa UNESCO.

Kultura Islamu miała oczywiście decydujący wpływ na mentalność mieszkańców, jak i historię poszczególnych krajów. Warto jednak zauważyć, iż podobnie jak chrześcijaństwo Islam także przybiera odmienne formy. Południowa część półwyspu, nazywana Arabią Szczęśliwą kryje wiele skarbów architektonicznych. Wielu turystów wybiera podróż do kurortów na terenie Półwyspu nie zdając sobie sprawy z tego, iż przyjdzie im się zderzyć z zupełnie innym światem.

Polwysep Arabski

Czy warto ryzykować? To już kwestia indywidualna. Z pewnością jednak do najciekawszych miejsc można zaliczyć:

  • miasta Jemenu, takie jak Sana – stolica otoczona imponującymi murami obronnymi, Jiblah z licznymi wieżami, minaretmi, oraz Shabid (zwany Manhattanem Pustyni), góry Jemeńskie;
  • Oman południowy – z zaskakująco zielonymi krajobrazami na terenie prowincji Al Dhohar. W tym miejscu (jak również w jemeńskim Al Makhrah) można się przekonać, jak wyglądał półwysep setki tysięcy lat temu. Obok dolin i kanionów występują tu także nadmorskie klify, malowniczo prezentuje się też obszar w okolicach cieśniny Omańskiej;
  • Hidżaz (czyli pierwszy kalifat) i jego metropolie, położone niedaleko Morza Czerwonego. Są to kojarzone przede wszystkim z prorokiem Mahometem Mekka i Medyna (z Meczetem Proroka). Warto zatrzymać się w nich nie tylko ze względu na pierwiastek duchowy, ale i zapierające dech krajobrazy.
Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • No nie wiem, czy jest to najlepsze miejsce na urlop 😛

Zostaw komentarz