a
Strona głównaParentingPierwsze słowa u niemowlaka

Pierwsze słowa u niemowlaka

Pierwsze slowa u niemowlaka

Miesiące po narodzinach dziecka to dla rodziców szczególny czas. Rozwój malucha przebiega dynamicznie, toteż wyjątkowe chwile na ogół pieczołowicie dokumentujemy. Nauka siadania, chodzenia, a także pierwsze słowa u niemowlaka to momenty bardzo oczekiwane. Jak rozwija się zdolność mowy oraz które miesiące są w tym zakresie przełomowe?

Początki bywają trudne. Z reguły po pierwszym miesiącu dziecko zaczyna wydawać dźwięki – najpierw „grucha” nieświadomie, jednak z czasem nabywa umiejętność świadomego artykułowania odgłosów. Warto wiedzieć, że nawet noworodki, u których stwierdzono głuchotę lub uszkodzenie słuchu przechodzą ten etap. Badanie słuchu dobrze jest wykonać jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości (np. gdy maluch nie będzie reagował na hałasy płynące z otoczenia).

Przez kilka kolejnych miesięcy dziecko uczy się gaworzenia. Na czym ono polega? Dźwięki przybierają postać przedłużanych samogłosek, powtarzane są też pierwsze proste sylaby, jak: „da”, „ta”, „ba” czy „ma” (przy czym dwie ostatnie są trudniejsze do wyartykułowania) oraz ciągi sylab. Nie są to jednak jeszcze słowa w pełnym znaczeniu. Niemowlę uczy się układać język i wargi, nadawać określoną intonację. Nie jest to jednak „mowa” intencjonalna.

Rozumienie przychodzi z czasem. Zazwyczaj już po ukończeniu pół roku następuje duży progres. Polega on na tym, że niemowlę reaguje na swoje imię. W okolicach 10 miesiąca (choć okres ten może trwać nawet do 1,5 roku) niemowlę zaczyna kojarzyć dźwięki i nazwy z konkretnymi osobami, a zatem rozumie, co się do niego mówi. Wraz z rozwojem mowy biernej pojawiają się też pierwsze słowa – czyli mowa czynna. Zazwyczaj roczny niemowlak potrafi powiedzieć już kilka słów – przy czym rozumie ich znaczenie. Co ciekawe, poza typowymi „mama”, „daj”, „tata”, „bum” itp. dziecko wymawia też charakterystyczne tylko dla siebie wyrazy (na ogół są to uproszczenia tego, co usłyszało, należy więc uważać na słownictwo przy maluchu).

W okresie nauki chodzenia oraz nabywania świadomości własnego ciała malec może nieco „zaniedbać” swoją naukę mowy. Ten bardziej milczący etap nie stanowi jednak sytuacji niepokojącej. Zwłaszcza, że mniej więcej do osiągnięcia wieku 1,5 – 2 lat dziecko potrafi już określić siebie imieniem i tworzyć nieskomplikowane zdania. To także okres, w którym nadużywa słowa „nie”. Oczywiście powyższe etapy rozwoju mowy nie muszą przebiegać tak samo u każdego dziecka – indywidualne uwarunkowania odgrywają dużą rolę.

Pierwsze slowa u niemowlaka

Dodatkowo warto wiedzieć, że u chłopców, dzieci rodziców, którzy również zaczęli później mówić, niemowląt z problemami z układem ruchowym czy u maluchów, którym dostarcza się zbyt wiele bądź zbyt mało bodźców rozwój mowy może przebiegać wolniej. Jeśli dziecko nie zaczyna mówić do 2 roku życia to można zdefiniować to jako początkowy brak mowy. Jeżeli natomiast stan ten przedłuża się do około 4 roku – jest to już opóźnienie. Nie warto przy tym panikować, bowiem jeśli nie towarzyszą temu inne objawy związane np. z niepełnosprawnościami intelektualnymi różnego typu, stan ulega wyrównaniu.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz