a
Strona głównaUrodaPiegi – przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Piegi – przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Karnacja, jaką posiadamy jest cechą uwarunkowaną genetycznie. Od ilości oraz sposobu rozłożenia melatoniny w tkankach zależy też to, czy na naszym ciele widoczne są piegi. To zaburzenie dermatologicznej równowagi związane jest ze zbyt szybką syntezą barwnika przez melanocyty. Piegi mogą stanowić ozdobę, jednak trzeba regularnie kontrolować ich stan – w razie niepokojących zmian natomiast niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Oto kilka przydatnych faktów dotyczących piegów.

Powstawanie piegów

Można wyróżnić piegi obecnie na skórze cały czas, a także te powstające przez oddziaływanie promieniowania UV. Nie ma jednego rodzaju piegów – w zależności od osoby mogą być mniejsze i jaśniejsze bądź ciemniejsze, o brzegach nieregularnych. Najczęściej małe piegi są zlokalizowane na twarzy (najczęściej na nosie, policzkach, czole), natomiast większy ich rodzaj pokrywa miejsca szczególnie zagrożone poparzeniami słonecznymi. W wyniku oddziaływania słońca melanocyty w komórkach pracują intensywniej – stąd piegi mają tendencje do ciemnienia. Co ciekawe, piegi nie występują u niemowląt, pierwsze objawy można zaobserwować u kilkulatków. Obecność tego zaburzenia pigmentacyjnego jest szczególnie powszechna u osób z zielonymi oczami, rudymi włosami i jaśniejszą karnacją. Wraz z upływem lat piegi ciemnieją, przybierając charakterystyczny kolor i rozmiar – wbrew pozorom również zmiany zwane potocznie „plamami wątrobowymi” mieszczą się w tej kategorii.

Warto pamiętać, że mimo genetycznego (w większości) podłoża można zapobiegać powstawaniu piegów.

Ma to znaczenie także w profilaktyce nowotworu skóry i sprowadza się do unikania nadmiernie nasłonecznionych miejsc, stosowania kremów o wysokim faktorze ochronnym. Piegi można też oczywiście usuwać, jednak domowe sposoby nie zawsze są skuteczne, natomiast usuwanie laserowe to dość kosztowna procedura. Rozwiązaniem mogą być kremy rozjaśniające skórę, fototerapia, a nawet peelingi chemiczne. Każdorazowo warto zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas zabiegu wybierając cieszący się dobrą opinią gabinet.

piegi

Obserwacja piegów oraz troska o skórę z takimi skłonnościami jest istotna nie tylko ze względów estetycznych. Prócz przyczyn genetycznych lub zewnętrznych (nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne) piegi mogą być także objawem innych dolegliwości chorobowych.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz