a
Strona głównaZdrowiePęcherzyk Graafa i jego funkcja w procesie zajścia w ciążę

Pęcherzyk Graafa i jego funkcja w procesie zajścia w ciążę

Pecherzyk Graafa

Pewne pojęcia z dziedziny medycyny zwyczajnie warto znać. Dlaczego? Ponieważ lepiej zrozumiemy wtedy ewentualne elementy diagnostyki, a także dużo bardziej odpowiedzialnie podejdziemy do procesu leczenia czy codziennej profilaktyki schorzeń, również tych intymnych. Pęcherzyk Graafa jest niezwykle ważnym elementem anatomii u kobiet. Gdzie jest zlokalizowany i jak wpływa na płodność? O tym poniżej.

Pęcherzyk Graafa jest to otoczka komórki jajowej. Zapewnia jej prawidłowy rozwój do momentu, gdy komórka jest gotowa na przyjęcie plemnika przez około 12 godzin od momentu uwolnienia (czyli pęknięcia pęcherzyka). Ma średnicę około 2,5 cm i stanowi kluczowy element w procesie jajeczkowania. Za tworzenie się pęcherzyka odpowiada hormon wydzielany po zakończeniu miesiączki, w przysadce mózgowej. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie po kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach występuje kolejne krwawienie.

W ciągu naturalnie przebiegającego cyklu owulacyjnego pęcherzyk Graafa dojrzewa i pęka, uwalniając komórkę jajową. Dopuszcza tym samym do jej ewentualnego zapłodnienia. Może się jednak zdarzyć, iż będzie on nadmiernie rosnąć. Wówczas w organizmie kobiety dochodzi do zaburzeń. Mogą one prowadzić do nieregularnych miesiączek, w obrębie układu rozrodczego powstaje też torbiel czynnościowa. Taka zmiana zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla ogólnego stanu zdrowia i samoistnie zanika po pewnym czasie. Uciążliwym objawem są jednak bardzo obfite krwawienia oraz nierzadko skurcze. Jeżeli zaburzenia związane z pękaniem pęcherzyka się utrzymują, mogą powodować problemy z płodnością.

Pecherzyk Graafa

Wówczas konieczne jest podjęcie leczenia. Problem pomaga zdiagnozować poprzez badanie USG u ginekologa. Trudno jednoznacznie podać przyczynę takich zaburzeń – może ona leżeć w budowie anatomicznej, ale także w nieprawidłowej pracy układu hormonalnego. Na rynku dostępne są różnego rodzaju suplementy pomagające regulować cykl miesięczny – warto z nich skorzystać po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia po 14 dniach od owulacji występuje miesiączka. Jeśli jednak plemnik zapłodni komórkę jajową pęcherzyk przybiera postać ciałka żółtego ciążowego, hamując rozwój kolejnych pęcherzyków w jajniku.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz