a
Strona głównaEkonomiaOszczędności Polaków – podsumowanie roku 2017

Oszczędności Polaków – podsumowanie roku 2017

Oszczędza tylko połowa Polaków. Wylicza się, że przeciętna wartość nadwyżki pieniędzy to dwu krotność osiąganych w ciągu jednego miesiąca dochodów. Niestety pod tym względem pozostajemy daleko w tyle. Plasujemy się na końcu zestawienia najbardziej oszczędnych mieszkańców Europy. A jeśli już generujemy oszczędności, to jaki jest nasz cel odkładania pieniędzy? Sprawdź już teraz.

Cele w krótkim terminie

Największa grupa Polaków nie myśli o swojej przyszłości. Jeśli już udaje nam się odkładać pieniądze, to raczej nie trafiają one na konto oszczędnościowe dla dziecka czy długoterminową lokatę, która zapewni nam godne życie seniora.

Aż 22% oszczędnych Polaków zbiera środki na samochód, 13% odkłada zaś na realizację wymarzonych wakacji. Kolejny cel to remont mieszkania. Jak widać, dyscyplina finansowa daje nam szansę na zwiększenie komfortu naszego życia codziennego.

Cele długoterminowe

12% Polaków myśli jednak o swojej przyszłości. To dlatego oszczędności trafiają na konto oszczędnościowe czy lokatę. Chcemy mieć pewność, że nasz domowy budżet nie zostanie zachwiany w sytuacji kryzysowej, kiedy wybije tzw. czarna godzina. Zdajemy sobie też sprawę, że świadczenie emerytalne nie będzie wystarczającej, by godnie żyć po zakończeniu kariery zawodowej.

Coraz więcej osób myśli nie tylko o sobie, ale również o swoich dzieciach. To właśnie przyszłość latorośli jest powodem, dla którego gromadzą nadwyżki pieniędzy. Odkładają je najczęściej na konto oszczędnościowe dla dziecka, bo dzięki temu środki finansowe mogą być pomnażane.

Czy same oszczędności wystarczą?

Okazuje się, że Polacy mają coraz większą świadomość dotyczącą konieczności oszczędzania. Co więcej, wiemy już doskonale, że nie wystarczy już tylko odkładanie pieniędzy. Coraz częściej nadwyżki środków trafiają nie do domowej skarbonki, ale do banku. Właśnie tam mogą być pomnażane.

Najczęściej wybieramy bezpieczne instrumenty inwestycyjne, takie jak konta oszczędnościowe czy lokaty. W roku 2017 odnotowano zaś większe zainteresowanie agresywnymi formami inwestowania, czyli funduszami inwestycyjnymi. Polacy nie boją się już podejmowania ryzyka. Decydujemy się na możliwość większego zysku, ale akceptujemy fakt, że takie inwestycje mogą spowodować część, a nawet całość wniesionego kapitału.

Prognozy na przyszłość

Cieszy fakt, że zmienia się świadomość Polaków w kwestiach oszczędzania. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że rok 2017 był pod tym względem przełomowy. Banki zauważyły wzmożone zainteresowanie instrumentami, które pozwalają odkładać oszczędności oraz je inwestować.

Ważne jest również to, że coraz częściej wyznaczamy sobie długoterminowe cele oszczędzania. Samo odkładanie pieniędzy odbywa się natomiast regularnie. Zmieniamy nawyki dotyczące wydawania pieniędzy, już nie wydajemy więcej, niż zarabiamy. Udaje nam się odkładać nawet 10% miesięcznych dochodów. To dobra informacja – polskie społeczeństwo się wzbogaca, dzięki czemu możemy liczyć na o wiele lepszy komfort codziennego życia.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz