a
Strona głównaParentingOspa wietrzna – jak groźna jest dla Twojego dziecka?

Ospa wietrzna – jak groźna jest dla Twojego dziecka?

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Nie oznacza to oczywiście, że zainfekowane wirusem mogą być jedynie dzieci – u nich jednak przebieg schorzenia jest najbardziej łagodny i rzadko dochodzi do powikłań. Jak uchronić się przed chorobą oraz jak wygląda terapia? Zapraszamy do lektury!

W Polsce na ospę wietrzną co roku zapada ponad 100 tysięcy osób, z czego największą ilość pacjentów stanowią dzieci w wieku wczesnoszkolnym (czyli od około 5 do 10 r.ż.). W takich wypadkach jej przebieg nie jest zagrożeniem dla zdrowia czy życia i nie wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań jak ma to miejsce u niemowląt czy osób starszych bądź posiadających obniżoną odporność. Wirusem bardzo łatwo się zarazić, a jego okres wylęgania wynosi od ok. tygodnia do trzech tygodni, stąd też warto znać podstawowe, alarmujące symptomy.

Ospa wietrzna – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów ospy wietrznej, poprzedzających pojawienie się dystynktywnej wysypki zalicza się:

 • podwyższoną temperaturę ciała,
 • brak apetytu,
 • dolegliwości bólowe układu mięśniowego, pokarmowego a także bóle głowy,
 • nieżyt nosa czy zapalenie gardła.

Dopiero po kilku dniach pojawia się wysypka.

Ospa wietrzna – leczenie

Kompleksowe podejście do terapii jest konieczne w przypadku takiej choroby jak ospa wietrzna. Leczenie powinno obejmować przede wszystkim:

 • obniżenie temperatury – np. przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych zawierających paracetamol lub ibuprofen, aspiryny, a także naparów ziołowych – podawanych w formie herbatek do picia lub dodatku do kąpieli;
 • umieszczenie osoby chorej w pomieszczeniu chłodnym, przewiewnym, ponieważ zbyt wysokie temperatury mogą nasilać uciążliwe objawy takie jak świąd. Konieczne jest zadbanie o to, by chory ubrany był w naturalne tkaniny, najlepszym wyborem jest także bawełniana bądź lniana pościel. Warto pamiętać o odpowiedniej diecie – pożywnej, jednak łatwej do strawienia;
 • pielęgnację zmian skórnych – jak wiadomo objawem najbardziej kojarzącym się z ospą wietrzną są wykwity skórne – czerwone plamki ewoluujące w wypełnione płynem pęcherze. Pod żadnym pozorem nie należy ich rozdrapywać, bowiem powoduje to powstawanie blizn. Najlepszym sposobem jest regularne smarowanie wysypki maściami – cynkową lub antyhistaminową, kąpiele w roztworze z nadmanganianu potasu bądź zimne okłady.

Ospa wietrzna

Czy każdy musi przynajmniej raz w życiu przejść ospę wietrzną? Wciąż jeszcze panuje takie przekonanie, jednak nie można się z nim zgodzić z medycznego punktu widzenia. Ospa może dawać bardzo wiele powikłań i najbezpieczniejszym sposobem na jej uniknięcie jest zaszczepienie malucha (obowiązkowe i bezpłatne) już w wieku do 3 lat. Pozwoli to na zredukowanie ryzyka bakteryjnych nadkażeń skóry czy nawet powikłań w obrębie układu nerwowego, pokarmowego czy krwionośnego.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
 • U nas, szczęście w nieszczęściu, wysypka pojawiła się w miarę szybko, dzięki czemu dzieciaki dostały szybką diagnozę 🙂

 • a co najlepiej stosować na te krostki?? żeby one sie szybciej goiły i tak nie swędziały, syn ciągle drapać i boje się żeby nie doszlo do jakieś zakażenia. coś polecacie skutecznego??

 • Możesz spróbować leków na alergie i przejść się do apteki to farmaceutka na pewno poleci ci coś na specjalnie na ospę. pamiętaj, że aby krostki szybciej się goiły to trzeba codziennie kąpać syna, prać regularnie ubrania itp bo w przeciwnym razie może właśnie dość do zakażenia. powodzenia

 • i co w koncu stosowaliscie? u nas straszna wysypka i rany sie porobily od drapania

Zostaw komentarz