a
Strona głównaZdrowieOksytocyna – dlaczego jest podawana podczas porodu?

Oksytocyna – dlaczego jest podawana podczas porodu?

oksytocyna

Specjalistyczna opieka podczas ciąży oraz okresu przedporodowego wymaga kompleksowych działań. Współczesna medycyna ma dostęp do różnego rodzaju farmaceutyków oraz procedur, które są w stanie ułatwić przebieg porodu, przyspieszyć całą akcję czy też uśmierzyć ból. Jednym ze sposobów jest regulowanie pracy układu hormonalnego, poprzez podawanie środków takich jak oksytocyna. Poniżej krótkie podsumowanie, jak działa oraz kiedy występują wskazania do jej zastosowania.

Oksytocyna to hormon podawany ciężarnym w momencie rozwiązania. Ma służyć przyspieszeniu akcji porodowej, w sytuacji, gdy organizm kobiety nie produkuje wystarczających ilości samodzielnie. Aplikowany jest przy pomocy kroplówki – rzecz jasna do takiego zabiegu muszą występować wyraźne wskazania. Zalicza się do nich przede wszystkim: przenoszoną ciążę (powyżej 42 tygodnia), problemy z wzrostem płodu wewnątrz macicy, występowanie u matki stanu przedrzucawkowego (objawiające się podwyższonym ciśnieniem oraz obecnością białka w moczu), zbyt wczesne odpłynięcie płynu owodniowego. Prócz tego oksytocynę podaje się tym kobietom, u których stwierdzono: schorzenia nerek typu przewlekłego, cukrzycę I typu, zaburzenia tarczycy oraz wysokie nadciśnienie.

Oksytocyna ma swoich przeciwników w świecie medycyny z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, zaliczają się do nich:

  • bolesne skurcze przy zbyt wysokiej dawce podanego hormonu;
  • większe ryzyko, że konieczne będzie cesarskie cięcie.

Przeciwwskazania, jakie obejmują stosowanie kroplówki z oksytocyny obejmują m.in. przebyte w przeszłości operacje ginekologiczne, niedojrzałość szyjki macicy (niewystarczające rozwarcie), nowotwór szyjki macicy, ciąża zagrożona przedwczesnym porodem.

oksytocyna

Co istotne, działanie oksytocyny nie ogranicza się jedynie do samej akcji porodowej. Stężenie utrzymujące się w układzie hormonalnym ułatwia także późniejszą laktację, zmniejsza również ból związany z karmieniem piersią. Jak każdy hormon, oksytocyna oddziałuje również na emocje, dzięki czemu mamy łatwiej nawiązują więź z noworodkiem. Pozwala to np. na uniknięcie problemu depresji poporodowej. Kluczowa jest prawidłowa aplikacja oraz dobranie optymalnej dawki.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Dobrze, że istnieją w miarę naturalne sposoby na przyspieszenie porodu 🙂

Zostaw komentarz