a
Strona głównaLifestyleObowiązek jazdy na suwak – od kiedy i dlaczego to świetny pomysł?

Obowiązek jazdy na suwak – od kiedy i dlaczego to świetny pomysł?

jazdanasuwak

Każdy z nas kiedyś musiał zjechać z kończącego się pasa na sąsiedni, więc wszyscy dobrze wiemy, z jak długim oczekiwaniem na pierwszeństwo zwykle się to wiąże. Do tej pory pozostawało liczyć na uprzejmość kierowców, co prowadziło najczęściej do tworzenia zatorów na trasie. Na szczęście jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać odpowiedni przepis regulujący obowiązek jazdy na suwak i, podobnie jak w zachodnich krajach Europy, wszyscy zmotoryzowani w Polsce będą musieli go egzekwować.

Jak przebiega wzorowa jazda na suwak?

Jazda na suwak nie bez powodu ma właśnie tak obrazową nazwę. Poruszanie się w miejscu, gdzie dwa pasy łączą się w jeden, ma przebiegać na wzór nakładających się na siebie ząbków zamka – jeden samochód z prawej, jeden z lewej, jeden z prawej, jeden z lewej…

W praktyce oznacza to, że kierowca dojeżdża pasem do samego zwężenia i z tego miejsca sygnalizuje kierunkowskazem, że chce się włączyć do ruchu na sąsiedni pas – ale nie wcześniej, tylko dokładnie przed przewężeniem. Kierowca z płynnego pasa ustępuje miejsca oczekującemu. Dalej schemat jazdy powtarza się i w skrócie wygląda tak:

dojazd do przewężenia → kierunkowskaz → pierwszeństwo dla jednego kierowcy z kończącego się pasa → pierwszeństwo dla jednego kierowcy z pasa ciągłego.

Jazda na suwak zaczyna obowiązywać jesienią

Resort Infrastruktury zapowiada, że jazda na suwak zacznie obowiązywać 1 października 2019 roku. Nowa, bardziej uprzejma jazda kierowców, polegająca na naprzemiennym włączaniu się do ruchu, pozwoli rozładować doskonale znane nam, irracjonalne korki na zanikającym pasie. Do tej pory jazda na suwak pozostawała zaleceniem i nie mogła być egzekwowana, dlatego przez wielu kierowców była zwyczajnie ignorowana. To jedynie dowód na to, że kultura jazdy w naszym kraju wciąż pozostawia wiele do życzenia i aby wszystkim jeździło się lepiej, trzeba wprowadzić odpowiednie regulacje.

jazdanasuwak

Obowiązek jazdy na suwak? Świetny pomysł!

Pozytywny wpływ na zdrowie i emocje…

Nowe przepisy to ratunek dla zdrowia i emocji. Prócz tego, że jazda na suwak upłynnia ruch, to również łagodzi agresję i frustrację za kierownicą. Trzymamy kciuki za to, że po pewnym czasie kierowcy dostrzegą plusy tej metody i nikogo nie będzie kusiło, by łamać przepisy i wymuszać pierwszeństwo. A dzięki temu, że skróci się czas jazdy, mniej szkodliwych substancji będziemy wdychać wraz ze spalinami, które obciążają psychicznie – spowalniają procesy myślowe, zmniejszają produktywność, męczą i wpędzają w nerwicę. Już kilka godzin dziennie spędzanych w korku podnosi stres, powoduje niedotlenienie oraz wiąże się z ryzykiem nowotworu skóry, zakrzepów i udaru. Jak już lata temu przekonywało anglojęzyczne czasopismo naukowe „Atmospheric Environment”, jazda z zasuniętymi szybami tylko w niewielkim stopniu ogranicza wpływ szkodliwych czynników na zdrowie.

jazdanasuwak

…i na finanse!

A teraz z innej beczki! Wraz z poprawą kultury jazdy i respektowaniem suwaka, mamy szansę podreperować swoje finanse. Zamiast tracić czas na stanie w korku, moglibyśmy wykorzystać go produktywnie – na przykład imając się dodatkowego zajęcia, co w ciągu roku przyniosłoby nawet kilka tysięcy dodatkowego dochodu. Albo poświęcić na aktywny wypoczynek, który naładowałby nas energetycznie przed kolejnym dniem w pracy.

Z drugiej strony bierne tkwienie w korku ma swoją cenę i może kosztować nawet kilkanaście złotych dziennie, bo samochód, mimo że prawie nie posuwa się do przodu, wciąż spala paliwo. To kolejne kilka tysięcy oszczędności/straty w skali roku, w zależności od tego, czy nauczymy się jeździć z większą życzliwością wobec siebie i sami przestaniemy przyczyniać się do tworzenia korków.

Gdy jazda przebiega płynnie, mniej korzystamy ze sprzęgła, a co za tym idzie – wolniej się ono zużywa, a my oszczędzamy na naprawach. Podobnie sprawa wygląda z systemem chłodzenia i układem napędowym. Pracująca godzinami klimatyzacja generuje większe zużycie paliwa i obciążenie silnika oraz dodatkowo zwiększa koszty utrzymania auta w sprawności technicznej. A więc morał, jaki z tego płynie, jest prosty – im rzadziej w korkach stoimy, tym więcej oszczędzamy.

jazdanasuwak

Obowiązek jazdy na suwak ma uspokoić szeryfów

Jazda na suwak ułatwia utrzymanie płynności ruchu. I, jak przypuszcza Ministerstwo Infrastruktury, wprowadzenie nowego przepisu położy kres szeryfowaniu. Konkretnie chodzi o sytuacje, gdy kierowcy jadą dwoma pasami jednocześnie i umyślnie blokują przejazd. Takie zachowanie będzie karane mandatem do 500 złotych. Choć wydaje się ono zupełnie niedorzeczne, wiele tego typu akcji zostało już uwiecznione przez wideorejestratory na nagraniach i opublikowane przez prywatnych użytkowników w internecie.

Aby samochód zawsze poddawał się płynnej, kulturalnej jeździe, musi być sprawny technicznie. Wszystko, czego potrzebujesz do utrzymania swojego auta w pełnej sprawności, znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: pexels.com, shutterstock.com

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz