a
Strona głównaLifestyleNizina Padańska – spichlerz Włoch o zachwycających krajobrazach

Nizina Padańska – spichlerz Włoch o zachwycających krajobrazach

Nizina Padanska

Włochy są niezwykle zróżnicowane pod kątem ukształtowania terenu. Obszarem, który wyróżnia się na tle innych jest Nizina Padańska. Co stanowi o jej wyjątkowości? Zapraszamy do lektury.

Nizina Padańska to kraina położona na północy kraju, u szczytu Półwyspu Apenińskiego. Graniczy na północy z Alpami, na południu z Apeninami oraz na wschodzie z Morzem Adriatyckim. Ponieważ jest obszarem rozległym, dzieli się na pomniejsze regiony – niziny – Lombardzką, Wenecką, Emiliańską oraz Piemoncką.

Z uwagi na to, iż sieć rzek znajdująca się na tym terenie, a gleby są niezwykle żyzne, Nizina Padańska bywa nazywana spichlerzem Włoch. Przez nizinę przepływa najdłuższa, mierząca 652 km rzeka w kraju, Pad. Prócz tego północny obszar przecinany jest przez Addę, Adygę, Oglio, Tanaro, Reno, Piawę i inne mniejsze rzeki. Stwarza to doskonałe warunki do uprawy ryżu, soi, kukurydzy oraz zbóż. Uprawa ryżu jest tutaj znana już od XIV wieku. Bogactwa niziny nie ograniczają się do żyznych gleb czy bogatej flory i fauny. Na terenie dorzecza Padu odbywa się także wydobycie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że to najbardziej istotny w aspekcie gospodarczym region Włoch.

Wyjątkowe krajobrazy to nie jedyne atrakcje Niziny Padańskiej. Zlokalizowane są na niej również jedne z najpiękniejszych włoskich miast obfitujące w zabytki zaliczane do światowego dziedzictwa kultury, m.in.:

  • Mediolan, stolica Lombardii- w której podziwiać można m.in. budynek La Scali, najsłynniejszej opery na świecie, przebudowywany przez wieki Ratusz z XIII wieku, Castello Sforzesco, liczne pałace z XV – XVIII wieku, oraz zabytki współczesnej kultury, np. wieżowiec Pirelli. Wśród kompleksów sakralnych – dodajmy liczonych w setkach – znajdują się m.in. Katedra Narodzin św. Marii, Bazylika św. Ambrożego, Santa Maria delle Grazie oraz przyległy klasztor (ze słynnym freskiem da Vinciego, Ostatnią Wieczerzą);
  • Turyn – będący głównym miastem Piemontu, a zarazem najistotniejszym ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym na północy kraju. Do najpiękniejszych zabytków można zaliczyć Katedrę Metropolitalną pw. Jana Chrzciciela z XV wieku (w bocznej kaplicy budowli przechowywany jest Całun Turyński), Kościół San Lorenzo z XVII wieku, kilkakrotnie odrestaurowywany, kilka pałaców, w tym Pałac Królewski, gdzie mieści się obecnie muzeum dynastii sabaudzkiej oraz Mole Antonelliana z końca XIX wieku– mierzący 167,5 m najwyższa budowla ceglana Starego Kontynentu;
  • Wenecja – jeden z symboli Włoch, miasto położone na licznych wysepkach na Adriatyku, połączonych siecią kanałów. Laguna Wenecka jest wpisana na listę UNESCO, prócz tego na terenie tego wyjątkowego miejsca znajdują się takie perły architektury, jak: Most Rialto – najstarszy most wenecki łączący dwa brzegi Canal Grande, Pałac Dożów, Wieża Zegarowa, Bazylika św. Marka na Placu św. Marka, zwanym największym salonem Europy, liczne pałace, muzea i galerie sztuki;

Nizina Padanska

  • Bolonia – leżąca nad rzeką Reno, między Padem a Apeninami, stolica regionu Emilia – Romania. Mieści się tu najstarszy na świecie uniwersytet, miasto stanowi ważny ośrodek naukowy, ale też kulturowy i przemysłowy. Turyści chętnie odwiedzają nie tylko charakterystyczne dla kultury Italii bazyliki, lecz również ruiny pozostałe po budowlach rzymskich, Miejskie Muzeum Archeologiczne kryjące skarby historii etruskiej, egipskiej czy rzymskiej.
Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz