a
Strona głównaTechnologiaNikon D850 – lustrzanka cyfrowa formatu FX

Nikon D850 – lustrzanka cyfrowa formatu FX

Nikon d850

Aparaty Nikon od lat cieszą się renomą zarówno w środowisku profesjonalnych fotografików, jak i osób zajmujących się fotografowaniem i obróbką zdjęć hobbystycznie. Mimo, iż japońskie przedsiębiorstwo powstało już w 1917 roku, to pierwsze aparaty zaczęto produkować dopiero w 1948 roku. Było to połączenie lustrzanki i aparatu małoobrazkowego. Następnym krokiem był aparat dalmierzowy. Współczesna nazwa firmy zaczęła funkcjonować od 1974 roku. W ciągu kolejnych dekad systematycznie inwestowano w fotograficzne nowinki, i tak już pod koniec lat 80 zaczęto pracę nad wprowadzeniem na rynek aparatów cyfrowych. Oczywiście od momentu wynalezienia prototypów, aż po wypuszczenie na rynek takich modeli jak Nikon D850 minęły dekady, a w świecie technologii – wręcz lata świetlne. Jednak cechą niezmiennie wyróżniającą produkt marki Nikon pozostaje jakość. Co charakteryzuje model z wbudowanymi dodatkowymi funkcjami?

Nikon D850 to model łączący w sobie funkcje lustrzanki oraz urządzenia filmującego, wypuszczony na rynek w roku 2017. Jego parametry zadowolą nawet malkontentów, których nieco znudziło już oczekiwanie na zapowiadany od miesięcy aparat. Nikon D850 jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę BSI CMOS. Jej rozdzielczość przyprawia o zawrót głowy, ponieważ wynosi aż 45,7 mln pikseli. Gdyby to nie wystarczyło, udoskonalono również procesor obrazu (EXPEED 5) – wszystko to sprawia, że jakość zdjęć jest niewyobrażanie wysoka w porównaniu z modelami dostępnymi na rynku jeszcze kilka lat temu. Oczywiście wyrazistość obrazu i intensywność barw zapewnia także redukcja szumu – konstruktorzy zadbali bowiem, by zakres czułości ISO był jak najwyższy.

Możliwe jest naturalnie włączenie trybu „zdjęć seryjnych”, wszystkie mają wysoką rozdzielczość. Tryb ten pozwala fotografować nawet z prędkością do 7 klatek / sekundę  i to ze wsparciem AF. Mało tego – istnieje nawet opcja dzięki której można zwiększyć prędkość do 9 klatek. Jeżeli natomiast wystarczy nam mniejsza (ale i tak bardzo dobra) rozdzielczość 8,9 Mpix to można zdecydować się na wykorzystanie elektronicznej, bezdźwięcznej migawki w trybie Live View (do 30 klatek na sekundę). Rozbudowane funkcje fotografowania to oczywiście nie wszystko. Dzięki ultranowoczesnemu mechanizmowi model marki Nikon oferuje też możliwość rejestrowania klipów filmowych 4 K (24/25/30p), a następnie przerzucania materiałów, nawet nieskompresowanych, do pamięci innych urządzeń dzięki złączu HDMI. Ekran LCD, na którym od razu łatwo wyświetlić rezultaty jest nie tylko dotykowy, ale i odchylany.Dodatkowym atutem aparatu pozostaje jego solidna konstrukcja i szczelny korpus.

Nikon d850

Czy zatem ergonomiczny, wydajny i zapewniający przedniej jakości najnowszy model marki Nikon ma jakieś wady? Cóż, jednym z nich z pewnością pozostaje cena. Na rynku globalnym trzeba za ten cud nowoczesnej techniki fotograficznej zapłacić ponad 3000 dolarów, co stanowi kwotę dla wielu pasjonatów, a nawet profesjonalistów, zaporową.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • 3000 $ ?! Ciut za dużo 😛

Zostaw komentarz