a
Strona głównaPodróżeNiezapomniane chwile w Stanach Zjednoczonych!

Niezapomniane chwile w Stanach Zjednoczonych!

Jesteś miłośnikiem amerykańskiej kultury? Z zapartym tchem obserwujesz tętniące życiem miasta USA? A może namiętnie oglądasz realizowane tam produkcje filmowe, wyobrażając sobie siebie spacerującego po Central Park? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w końcu spełnił swoje marzenia!

Co wiemy o USA?

Stany Zjednoczone to państwo federacyjne, w którego skład wchodzi 50 stanów. Od północy graniczy z Kanadą, z Meksykiem od południa, natomiast od wschodu i zachodu oblewa je odpowiednio Ocean Atlantycki i Ocean Spokojny oraz Ocean Arktyczny od północnego zachodu.
USA są trzecim krajem skupiającym największą liczbę ludności (zaraz po Chinach i Indiach), a czwartym pod względem powierzchni. To stosunkowo młode państwo, powstałe w 1776 roku, rozwijające się od tego czasu w zawrotnym tempie. Dla większości mieszkańców starego kontynentu stanowi synonim dobrobytu, często określane jest jako kraina mlekiem i miodem płynąca, gdzie każdy chciałby przeżyć swój „american dream”. To tygiel kulturowy, miejsce, gdzie stykają się ze sobą różne narodowości, czego efektem jest wielokulturowość i niejednoznaczność.
Chciałbyś na własne oczy zobaczyć powstałe w wyniku tego zabytki? Przespacerować się po jednej z ulic Nowego Jorku, obejrzeć zachód słońca pośród drapaczy chmur? Zajrzyj na stronę internetową biura, gdzie spośród dostępnych wycieczek na pewno znajdziesz ofertę dla siebie. https://logostour.pl/kraje/stany-zjednoczone-usa.

Atrakcje turystyczne Stanów Zjednoczonych

Mimo stosunkowo krótkiej historii państwo to posiada szereg interesujących miejsc i budowli, które warto zobaczyć podczas swojego pobytu na jego terenie. Swoje kroki powinniśmy, między innymi skierować na Manhattan – znany jako dzielnicę bogatych (jedna z najbardziej popularnych w Nowym Jorku). Co ciekawe, należy do najmniejszych, ale za to najbardziej zaludnionych okręgów miasta. W jej skład wchodzą pomniejsze wysepki: Roosevelt Island, U That Island, Randall’s Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz Wards Island. Znajdziemy tam ogromne wieżowce, a wśród nich monumentalną Statuę Wolności – symbol wolności Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych.

Nieopisaną rozrywką, której nie można przegapić, jest spacer po najbardziej eleganckiej ulicy miasta – Fifth Avenue (Piąta Aleja). To tutaj znajdziemy szczególnie popularne stoiska mody i salony biżuterii (Cartier, Gucci, Louis Vuitton, Saks Fifth Avenue, Tiffany & Co.). Wśród kolejnych atrakcji warto wymienić, m.in. Trump Tower, katolicką katedrę św. Patryka, Rockefeller Center, 47th Street, określaną też jako ulica diamentów.

Spośród pozostałych dzielnic wpływających na wielokulturowość Nowego Jorku, warto wspomnieć również Harlem, zwany stolicą czarnej Ameryki. Jego populację w głównej mierze stanowią Afroamerykanie. Dzieli się na Harlem Zachodni, Centralny i Wschodni (określany Hiszpańskim). Będąc w tych okolicach, warto tu zobaczyć, między innymi: Abyssinian Baptist Church – kościół abisyński, najbardziej znany zabytek w tej dzielnicy oraz El Museo del Barrio, tj. muzeum poświęcone kulturze karaibskiej. Ponadto nie można również zrezygnować ze zwiedzanie największego kościoła anglikańskiego na świecie – katedry Saint John the Divine. Po zmroku warto skusić się na rejs statkiem po rzekach Hudson i East, z widokiem na słynne mosty – Brooklyn, Manhattan, Williamsburg.

Kolejną dzielnicą, do której warto zajrzeć jest Brooklyn – najgęściej zaludniony spośród nich wszystkich (w 2013 roku liczył ok. 2,6 mln mieszkańców). To doskonały miejsce dla wielu osób, które decydują się na zamieszkanie na jego terenie z uwagi na tańsze koszty utrzymania niż na Manhattanie i jednocześnie bliskie sąsiedztwo z nim. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ to tam większość dojeżdża codziennie do pracy. Bardzo często Brooklyn jest nazywany miastem drzew przez dużą liczbę parków w okolicy. Do najbardziej popularnych atrakcji w tym rejonie należy słynny most Brooklyński i spacer po nim.

Będąc w Nowym Jorku, obowiązkowo należy zobaczyć Central Park – park miejski będący oazą zieleni, zajmujący 834 akry (341 hektarów) powierzchni. W tym pięknym parku krajobrazowym można pospacerować przez Pola Truskawkowe (Strawberry Fields) upamiętniające Johna Lennona. Znajduje się tu także bogactwo rzeźb oraz niewielki ogród zoologiczny – Central Park Zoo. Spośród kilkudziesięciu monumentów najokazalszym i największym jest pomnik króla Władysława Jagiełły wzniesiony w 1945 roku po wschodniej stronie Żółwiowego Stawu (Turtle Pond).

Interesującą atrakcją jest tzw. Mila Muzealna – odcinek Piątej Alei, leżący pomiędzy 82 i 105 ulicą, w rzeczywistości mierzący około mili, tj. 1,6 km, gdzie mieszczą się różnorakie instytucje kulturalne (między innymi Metropolitan Museum of Art lub Muzeum Guggenheima). Nierozerwalnie łączy się z nią Museum Mile Festival, coroczna impreza, w czasie której można za darmo zwiedzić muzea znajdujące się na jej trasie, przespacerować się Piątą Aleją oraz posłuchać koncertów na świeżym powietrzu.

Śladami bohaterów amerykańskich seriali

Mając w planach podróż do Stanów Zjednoczonych, warto przygotować się na niezapomniane wrażenia i emocje. Wiele kultowych seriali było kręconych właśnie tam – chociażby wciąż popularni dziś Przyjaciele. Niejeden z nas chciałby zobaczyć miejsca znane nam z widzenia ze szklanego ekranu, na przykład mieszkanie Moniki Geller, mieszczące się przy 90 Bedford Street, czy słynną kawiarnię Central Perk.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz