a
Strona głównaLifestyleNawilżacz powietrza – czy warto mieć go w swoim domu?

Nawilżacz powietrza – czy warto mieć go w swoim domu?

Nawilzacz powietrza

Wygoda posiadania w domu systemu centralnego ogrzewania to dla wielu osób priorytet. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w okresie grzewczym, przypadającym na najzimniejsze miesiące roku organizm może być przeciążony ciągłymi skokami temperatur, jak również suchością powietrza. Nawilżacz powietrza pozwala uniknąć takich problemów, jak: kaszel, niedrożność górnych dróg oddechowych, wypryski czy przesuszona skóra, bezsenność etc. Wyróżniamy ich kilka rodzajów. Który będzie najlepiej spełniał swoje zadanie w Twoim przypadku? Przejdźmy do specyfikacji!

Dostępne na rynku modele różnią się ze względu na sposób zasilania, materiał, z którego zostały wykonane oraz cenę. Najprostszy nawilżacz powietrza to po prostu zawieszany na grzejniku ceramiczny pojemnik, który napełnia się wodą. Pod wpływem ciepła ciecz paruje, tym samym zwiększając wilgoć w pomieszczeniu. Takie nawilżacze są najtańsze, można je również wykonać samodzielnie. Podstawowym mankamentem pozostaje jednak niska wydajność oraz konieczność montażu co najmniej kilku pojemników, by uzyskać efekt nawilżenia na większym metrażu.

Zdecydowanie większą wydajność mają nawilżacze parowe – wykorzystujące energię elektryczną. Woda w pojemniku jest systematycznie podgrzewana, ale i dezynfekowana. Taki nawilżacz sprawdzi się w przypadku alergików. Niestety, może zużywać znaczne ilości prądu, nie jest więc do końca ekonomiczny. Jeśli zależy nam na tym parametrze – lepiej zdecydować się na nawilżacz powietrza ewaporacyjny. Nie podgrzewa on powietrza, lecz jedynie zasysa je i nawilża. Niestety może przy tym generować dość głośny szum.

Opcją bardziej zaawansowaną technologicznie są modele ultradźwiękowe. Jak działają? Tutaj mgiełka jest wytwarzana przez oddziaływanie na cząsteczki wody ultradźwięków. Para wodna może, ale nie musi zostać podgrzana. Dodatkowym atutem jest energooszczędność, która rekompensuje relatywnie wysoki koszt urządzenia.

Nawilzacz powietrza

Jakie są najistotniejsze elementy nawilżaczy oraz na jakie parametry zwracać uwagę w pierwszej kolejności? Niezależnie od sposobu działania warto zorientować się, czy nawilżacz jest wystarczająco wydajny (a więc na jakiej powierzchni mierzonej w m2 może zmienić wilgotność oraz jak wiele ml wody na dobę zużywa wytwarzając parę). Ważne jest również to, czy nawilżacz wyposażony jest w filtry (np. węglowe, ceramiczne, hipoalergiczne). Bardziej nowoczesne modele posiadają także funkcje dodatkowe, takie jak oczyszczanie powietrza poprzez jonizację, kontrolę poziomu wilgoci, aromaterapeutyczne filtry wykorzystujące olejki zapachowe. W przypadku elektrycznych urządzeń dobrze jest zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Nawilżacza używamy szczególnie w okresie grzewczym, w sypialni naszego synka. Dzięki temu nie kaszle w nocy, gdy nie używaliśmy nawilżacza to był z tym problem.

Zostaw komentarz