a
Strona głównaTechnologiaNajwiększy samolot świata mogący transportować rakiety – Stratolaunch

Największy samolot świata mogący transportować rakiety – Stratolaunch

Stratolaunch

Kosmiczne technologie dawno już przestały przywodzić na myśl jedynie książki czy filmy science – fiction. Co więcej – wykorzystanie takich rozwiązań jest obecnie naprawdę szerokie. Fakt ten wykorzystuje spółka Stratolaunch System. Koncern ten specjalizuje się w tworzeniu konstrukcji lotniczych oraz rakiet nośnych. Ambitny projekt, który wkracza dopiero w fazę testów to specjalny samolot. Oto, czego można się póki co spodziewać.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że celem projektu skupiającego najważniejszych konstruktorów jest wypracowanie strategii, która umożliwi szybszy oraz tańszy transport na orbitę. Główna koncepcja zakłada, że rakietę z poziomu stratosfery dalej ma wynosić samolot – nosiciel. Pierwszą z takich maszyn zaprezentowano w maju tego roku. Proces testowania i weryfikowania osiągów samolotu potrwa jednak przez najbliższe kilka lat – to do tego stopnia skomplikowane procedury i wymagająca technologia, że na pierwszy lot próbny wyznaczono wstępnie 2019 rok.

Stratolaunch to jednak nie tylko nazwa przedsiębiorstwa, ale i największy samolot na świecie. Skoro ma służyć wynoszeniu rakiet w przestrzeń – musi cechować go wyjątkowa wytrzymałość oraz imponujące rozmiary. Rozpiętość skrzydeł mierząca 117 metrów, masa ponad 500 ton, 6 silników odrzutowych używanych w samolotach Boeing 747, dwa kadłuby oraz 28 kół utrzymujących konstrukcję – trzeba przyznać, że robi to wrażenie.

Dodatkowo samolot będzie potrzebował aż 3,7 kilometra, by wystartować. Transportowane nim będą specjalnie zaprojektowane rakiety – wyposażone w skrzydła, o członowej konstrukcji i korzystające z ciekłego paliwa. Również one będą wyróżniały się niespotykanymi dotąd rozmiarami i masą (około 220 ton, napęd na 4 silniki).

Stratolaunch

Czemu właściwie ma służyć Stratolaunch? Wyprowadzony w tym roku z hangaru gigant będzie odpowiadał za ułatwienie transportu rakietowego. Zmniejszy się zużycie paliwa, co ma wpływ zarówno na finansowy, jak i ekologiczny aspekt „podróży” kosmicznych. Rakiety start będą rozpoczynać pod kadłubem samolotu, skąd będą wynoszone na orbitę okołoziemską. Stratolaunch będzie mógł zabrać ładunek trzech mniejszych rakiet lub jednej większej. Po „wyrzuceniu” ładunków będzie mógł wrócić na ziemię, gdzie zostanie przygotowany do kolejnej misji. Główny pomysłodawca projektu (acz nie jedyny) to współtwórca firmy Microsoft, Paul Allen. Za konstrukcję w największym stopniu odpowiada Brut Rutan, znany w branży jako twórca pierwszego prywatnego statku kosmicznego oraz pierwszego samolotu, który okrążył kulę ziemską bez żadnych postojów.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz