a
Strona głównaZdrowieNajczęstsze objawy zakrzepicy

Najczęstsze objawy zakrzepicy

Zakrzepica dzieli się na zakrzepicę żylną oraz tętniczą. Różnią je objawy, a więc obrzęk i podwyższenie ciepłoty w kończynie przy pierwszym rodzaju schorzenia i duszności w klatce piersiowej, a niekiedy problemy z mówieniem i widzeniem w przypadku zakrzepicy tętniczej.

Rozpoznanie zakrzepicy

Rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich na podstawie objawów klinicznych można przeprowadzić jedynie u około połowy chorych. Warto wiedzieć, że u pozostałej części pojawiają się objawy zatorowości płucnej. Należą do nich: ból w klatce piersiowej, duszności i krwioplucie, a w poważniejszych przypadkach: przepełnienie żył szyjnych, hipotonia (zmniejszone napięcie mięśniowe), tachykardia oraz sinica, a nawet zatrzymanie krążenia. Przy rozpoznaniu zakrzepicy powikłanej zatorowością płucną można zastosować takie środki jak Clexane. Kolejną istotna kwestią związaną z diagnozowaniem choroby jest fałszywe rozpoznanie zakrzepicy. Może zostać ona pomylona z infekcją skóry i tkanki podskórnej, zaostrzoną formą przewlekłej niewydolności żylnej, obrzękiem limfatycznym, stanami zwyrodnieniowymi układu kostno-stawowego, a także zmianami po urazach i patologiami nerwu kulszowego.

Objawy zakrzepicy żylnej

Do typowych objawów zakrzepicy żylnej należą obrzęk i zwiększenie temperatury kończyny. Dzieje się tak na skutek upośledzenia odpływu krwi. Bywa on często połączony z bólem w stopie, łydce bądź dole podkolanowym. Te dolegliwości ustępują po uniesieniu nogi. Zakrzepicy żył towarzyszy także napięcie i zaczerwienienie skóry. Może pojawić się niebieskawe jej zabarwienie. Żyły stają się wtedy bardziej widoczne. Choroba jest rozumiana jako schorzenie żył głębokich: udowej i biodrowej. Jest tak ponieważ większość krwi z kończyn dolnych odpływa właśnie przez nie, a nie przez żyły powierzchniowe. Zakrzepica żylna powoduje zastój krwi w nodze, co wywołuje dolegliwości, takie jak ból i zaczerwienienie.

Objawy zakrzepicy tętniczej

Natomiast do objawów zakrzepicy tętniczej należą duszność i uczucie ucisku w klatce piersiowej opisywane powyżej, ale także przejściowe niedowłady. Chory może skarżyć się na zaburzenia widzenia i mieć problemy z mówieniem. Niekiedy pojawia się ból podczas chodzenia, a także zaburzenia świadomości i zawroty głowy.

Zobacz także: Jak zmniejszyc ryzyko zakrzepicy?

Brak komentarzy

Zostaw komentarz