a
Strona głównaPodróżeMorze Barentsa – wyjątkowy ekosystem o wielkim znaczeniu dla Ziemi

Morze Barentsa – wyjątkowy ekosystem o wielkim znaczeniu dla Ziemi

Morze Barentsa

Dostęp do morza jest strategiczny dla gospodarki wielu krajów europejskich. Morze Barentsa nie stanowi tutaj wyjątku. Jest ono położone przy Oceanie Arktycznym, a dostęp do niego posiadają aktualnie Rosja oraz Norwegia. Jego wyjątkowy mikroklimat jest niestety obecnie zagrożony przez wieloletnie gromadzenie się zanieczyszczeń. O tym, jak wyjątkowy to obszar pod względem hydrologicznym, jak i zamieszkującej go fauny piszemy poniżej.

Morze Barentsa jest położone pomiędzy północną częścią Europy, Morzem Norweskim a Oceanem Arktycznym. Jego powierzchnia wynosi niecałe 1,5 tys. km2, natomiast średnia głębokość to 229 metrów. Na wodnym obszarze znajdują się m.in. archipelag Svalbard, Wyspa Niedźwiedzia, Ziemia Franciszka Józefa, Nowa Ziemia (charakterystyczne jest to, iż wysp jest niewiele). Morskie wybrzeża na terenach południowych mają postać fiordów – są strome i skaliste – natomiast na północy przybierają postać lodową. Po obu stronach występują oczywiście zatoki oraz półwyspy. Najważniejsze to m.in. płw. Kolski, płw. Kanin (oba na terenie Rosji), płw. Varanger (w Norwegii). Do głównych zatok należą natomiast zatoki: Czoska, Chajpudyrska. Mniejsze z nich znajdują się w obrębie płw. Kolskiego, a także w Norwegii (Tanafjorden, Vanagerfjorden). Do największych portów można zaliczyć rosyjski Murmańsk oraz norweskie Vardo. Przed II wojną światową dostęp do morza posiadała również Finlandia, na terenie której znajdował się port Petsamo.

W czasach starożytnych brzegi morza zamieszkiwały plemiona Lapończyków, dopiero około XI – XII wieku na tereny te dokonali ekspansji Wikingowie, a w ślad za nimi inne europejskie ludy. Interesujące z punktu widzenia geologii jest dno Morza Barentsa, a konkretnie jego rzeźba ukształtowana przez polodowcowe osady czy gromadzący się dzięki silnym prądom piasek. Liczne podmorskie wzniesienia i rynny to kolejne unikalne cechy. Z uwagi na panujący klimat polarny morski temperatura wody nie może być wysoka. Przez cały rok oscyluje ona (na powierzchni) od -1 do ok. 9 °C. Wyjątkiem pozostają strefy ciepłej wody (do około 8 m. w dół), gdzie latem temperatura osiąga pułap nawet 12 °C. Jak widać, nie jest to morze, które doceniliby miłośnicy kąpieli. Zresztą – Morze Barentsa ma przede wszystkim znaczenie dla przemysłu wydobywczego oraz rybołówstwa. Warto zauważyć, iż środowisko morskie jest domem dla wielu przedstawicieli gatunków fauny. Ponad 20 gatunków ryb, takich jak dorsze, śledzie, zębacze, halibuty, flądry, liczne ssaki – nerpy, wieloryby, niedźwiedzie polarne, całe kolonie ptactwa – nurników, mew, a także czerwone kraby królewskie (sprowadzone tutaj sztucznie w ubiegłym wieku).

Morze Barentsa

Problemem natury ekologicznej, jaki dotyka obecnie morskiej wody jest jej zanieczyszczenie m.in. przez odpady radioaktywne oraz silną  eksploatację gazu ziemnego, rozpoczętą już w latach 70. Dodatkowo w ostatnich latach morze stało się źródłem konfliktów pomiędzy Rosją i Norwegią – w kwestii podziału wód terytorialnych.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz