a
Strona głównaLifestyleLaguna Balos – raj na kreteńskiej ziemi!

Laguna Balos – raj na kreteńskiej ziemi!

Laguna Balos

Laguna Balos stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Krety, ba, przez wielu turystów uważana jest nawet za najważniejsze na tej położonej na Morzu Śródziemnym wyspie miejsce. Plaża umiejscowiona jest w zachodnio – północnej części greckiej wyspy, można się do niej dostać stosunkowo szybko. Dlaczego warto? Zaspokajamy ciekawość.

Laguna Balos to jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie. Znajduje się na zachodnim krańcu wyspy i obejmuje teren pomiędzy dwoma półwyspami – Gramvousa oraz Cape Tigani. Częściowo piaszczysta, w odcieniach bieli oraz różu, a miejscami kamienista plaża jest otoczona przez lazurowe, przejrzyste wody śródziemnomorskie.

Krajobraz plaży jest kształtowany przez silne wiatry oraz sztormy, jakie są charakterystyczne dla okresu zimowego. Jednakże prócz tej drobnej niedogodności roczna temperatura wynosi około 30 stopni, więc nie należy się obawiać, iż wybierzemy się na plażę w okresie uniemożliwiającym kąpiel.

Na uwagę zasługuję również fakt, że dość daleko można wędrować brzegiem morza nie ryzykując podtopienia. Płycizny w tym rejonie zdarzają się równie często, co przykłady unikalnych gatunków flory i fauny. Podobnie jak pozostała część wyspy, również Laguna Balos jest bardzo słabo zalesiona. Gdzieniegdzie można jednak spotkać cyprysy, arakurie, palmy kreteńskie, platany czy figowce, a także drzewa oliwne. Skały na plażach częściowo pokrywają mchy i porosty. Z kolei zwierzęta zamieszkujące lagunę to m.in.: foki śródziemnomorskie dorastające do prawie 3 metrów i stanowiące gatunek zagrożony, żółwie morskie Karetta, również na wymarciu, dzikie koty kreteńskie – żbiki, dzikie, płochliwe kozy Kri-Kri, a także ptaki – np. orłosępy brodate.

Laguna Balos

No dobrze, a mankamenty? Sam dostęp do Laguny Balos nie jest najprostszy, bowiem wiedzie do niej szutrowa, stosunkowo stroma droga. Warto wybrać zatem drogę morską – z Kissamos codziennie odpływają kursy. Nieopodal Laguna Balos znajduje się kolejne przyciągające turystów z całego świata miejsce – wyspa Imer Gramvousa. Można na niej podziwiać nie tylko cuda przyrody, ale również zwiedzić ruiny weneckiej twierdzy pochodzącej z XVI wieku i mającej interesującą, „piracką” historię. W związku z obecnością tej właśnie budowli wyspa bywa nazywana Wyspą Piratów. W połączeniu z malowniczymi krajobrazami to istotnie niezwykła gratka dla turystów. Zwłaszcza, że podróż na Kretę samolotem z Polski wcale nie musi być w obecnych czasach kosztowna.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz