a
Strona głównaZdrowieKurkuma – poznaj jej niezwykłe właściwości zdrowotne!

Kurkuma – poznaj jej niezwykłe właściwości zdrowotne!

kurkuma

Wiele roślin używanych głównie w sferze kulinarnej ma oprócz tego prozdrowotne właściwości. Fitoterapia obejmuje nie tylko zioła, lecz także bardziej egzotyczne gatunki. Jednym z cenionych na całym świecie składników pozostaje kurkuma. Prócz tego, że wzbogaca smak potraw rodem z kuchni indyjskiej, pełni ona również rozliczne funkcje w medycynie naturalnej. Co warto wiedzieć o kurkumie? Zapraszamy do lektury.

Kurkuma, czyli inaczej ostryż długi bądź szafran indyjski jest rośliną z rodziny imbirowatych. Jest uprawiana w klimacie tropikalnym, natomiast w Indiach rośnie dziko. Kłącze kurkumy przypomina kłącze imbiru. W sklepach zielarskich najczęściej spotykana jest w postaci sproszkowanej. Kurkumę charakteryzuje intensywna żółta barwa oraz korzenny zapach – za co odpowiada jej aktywny składnik, kurkumina, która posiada wiele leczniczych właściwości. Jakich? Oto krótka charakterystyka.

Na wstępie warto zauważyć, iż kurkumina, czyli główny składnik kurkumy jest niezwykle silnym antyoksydantem. Kurkuma ma tym samym działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe, a także wspomaga oczyszczanie organizmu.

Dodatkowo badania potwierdziły, iż kurkuma wykazuje antyrakowe właściwości, a przy tym nie wywołuje kłopotliwych efektów ubocznych i jest dużo bezpieczniejsza niż specjalistyczne specyfiki. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie terapii – na przykład w postaci suplementów mających na celu eliminację komórek rakowych z organizmu.

Nic dziwnego, że kurkumę stosuje się od tysiącleci w medycynie ajurwedyjskiej czy kurkumachińskiej. Stanowi ona kolejny dowód na to, iż najprostsze specyfiki często pozwalają na osiągnięcie spektakularnych efektów terapeutycznych. Dodatkową zaletą kurkumy może być też jej dostępność oraz stosunkowo niski koszt. Warto włączyć tę przyprawę do diety szczególnie wtedy, gdy dotykają nas:

  • dolegliwości natury reumatycznej – kurkumina pomaga łagodzić ból stawów;
  • choroby związane z nadmierną masą ciała – dzięki przyprawieniu potraw można wspomóc metabolizm, w szczególności trawienie tłuszczy;
  • bóle menstruacyjne oraz endometrioza – jako, że kurkumina ma właściwości rozkurczające.

Nie sposób nie wspomieć też o antybakteryjnym działaniu kurkumy – dzięki temu składnikowi rany mogą być błyskawicznie odkażane, a przy tym tkanki szybciej się regenerują (rzecz jasna w przypadku powierzchownych obrażeń).

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comments
  • Ostatnio zacząłem stosować kurkumę na ból gardła i muszę przyznać, że świetnie to działa!

Zostaw komentarz