a
Strona głównaUrodaKrwiściąg lekarski – właściwości i zastosowanie

Krwiściąg lekarski – właściwości i zastosowanie

Krwisciag lekarski

O tym, jak uciążliwa może być słaba krzepliwość krwi nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz borykał się z tym stanem. Jednak krwotoki przydarzają się nie tylko osobom chorującym na hemofilię (całe szczęście). Warto poznać skuteczne sposoby na to, by w naturalny sposób poradzić sobie z opatrzeniem skaleczenia. Ziołowe preparaty nadają się do tego wręcz idealnie. Szczególnie te, które zawierają krwiściąg lekarski – roślinę z grupy różowatych o licznych właściwościach.

Co czyni krwiściąg lekarski wyjątkowym, poza nazwą, która śmiało mogłaby uchodzić za łamaniec językowy? Przede wszystkim skład, który umożliwia profilaktykę wielu chorób, jak również ułatwia ich leczenie. Roślina jest byliną, lecz mimo to potrafi osiągać nawet 1,5 metra wysokości. Kwiatostany mają interesujący kształt, dlatego też krwiściąg bywa hodowany jako ozdoba ogrodów. Surowcem wykorzystywanym w fitoterapii jest korzeń, który po zebraniu należy suszyć w określonych warunkach. Musi on być przygotowany do obróbki w ciemnym, lecz suchym i przewiewnym miejscu, o temperaturze poniżej 40 stopni.Krwisciag lekarski Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie, a roślinę w stanie dzikim można spotkać na terenie niemal całej Europy, w Ameryce Północnej, Chinach oraz Japonii.

Krwiściąg lekarski zawiera olejki lotne, flawonoidy, saponiny, garbniki, szczawiany wapnia, a także skrobię i inne składniki ściągające. Jego właściwości nie ograniczają się jednak do tamowania krwawienia czy leczenia zakażeń bakteryjnych. Garbniki oraz saponiny znane są również z tego, że można je wykorzystywać w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej. Okłady zawierające odwar z tej rośliny są zalecane także przy różnego rodzaju wysiękach, alergiach czy obrzękach pourazowych. Co ciekawe, herbatka bądź nalewka na bazie krwiściąga leczy również takie problemy natury gastrycznej jak biegunka czy zespół jelita drażliwego, wspomaga także panie, które cierpią z powodu nazbyt obfitych menstruacji, które mogą prowadzić do osłabienia organizmu.

Krwiściąg znany jest także miłośnikom naturalnych kosmetyków – stany zapalne skóry, trądzik, egzemy – wszystko to można zneutralizować przy pomocy odpowiedniego preparatu. Korzeń może mieć zastosowanie w świeżym bądź wysuszonym i zmielonym stanie. Prócz tego liści oraz młodych pędów można używać przygotowując sałatki a nawet zupy.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Można z tego robić jakieś nalewki?

Zostaw komentarz