a
Strona głównaUrodaKrwawnik – pospolite ziele o niepospolitych właściwościach

Krwawnik – pospolite ziele o niepospolitych właściwościach

Krwawnik

Lecznicze właściwości roślin nie mogą być lekceważone. Nigdy zresztą nie były. Krwawnik, mimo, iż zwany pospolitym, zapisał się w historii naturoterapii jako jedno z najbardziej wartościowych i posiadających szerokie zastosowanie ziół. Pospolita roślina występuje na rozległych terenach – od Europy, poprzez Azję, aż do Ameryki Południowej. Na czym polegają jej właściwości oraz dlaczego należy je docenić ? Zastanawiać nie trzeba się długo.

Do produkcji rozmaitych preparatów do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego wykorzystywane są zarówno ziele, jak i kwiatostany. Okres kwitnienia przypadający na miesiące letnie i wczesnojesienne pozwala na zebranie surowców roślinnych, a następnie ich zasuszenie. Przede wszystkim krwawnik posiada działanie przeciwzapalne oraz neutralizujące destrukcyjny wpływ bakterii na organizm. W skład olejku krwawnika wchodzą takie lecznicze komponenty, jak sole mineralne, garbniki, azulen, cynk, czy cholina.

Garbniki to niezwykle istotny element pozwalający oczyszczać organizm z toksyn oraz wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za degenerację komórek organizmu prowadzącą do przedwczesnego starzenia się skóry czy rozwoju nowotworów. Cholina natomiast pomaga utrzymywać w dobrej kondycji błony komórkowe w ciele, dbając o ich szczelność. To kluczowe np. dla pracy układu trawiennego, ale i dla działania systemu nerwowego. O tym, jak istotny jest cynk w diecie także warto pamiętać. Pierwiastek ten odpowiada za zdrowie skóry, ale i wspomaga przemianę materii aminokwasów.

Ziele krwawnika jest stosowane w medycynie naturalnej przy dolegliwościach natury gastrycznej, takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzody żołądka. Może zapobiegać także pojawianiu się silnych bólów brzucha, zgagi czy bólów na tle menstruacyjnym. Krwawnik wzmaga produkcję żółci, pozwala zatem uniknąć występowania kamieni nerkowych. Krwawnik znajduje zastosowanie także jako element kuracji upiększających.

Krwawnik

Jego antyseptyczne właściwości pozwalają na skuteczne zmniejszanie zmian trądzikowych czy innych dermatologicznych nieprawidłowości, jak wypryski, egzemy, liszaje, zakażenia bakteryjne skóry. Podobnie jak w przypadku terapii leczniczych innego rodzaju konieczna jest systematyczność nakładania preparatów z krwawnikiem. W kosmetykach krwawnik wykorzystywany jest z powodzeniem również jako środek chroniący przed drożdżakami i grzybicą.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Taka pospolita roślina, a taka niedoceniana…

Zostaw komentarz