a
Strona głównaLifestyleIle kosztuje utrzymanie kota

Ile kosztuje utrzymanie kota

Ile kosztuje utrzymanie kota

Opieka nad czworonogiem daje wiele radości. Wiąże się jednak również z ogromną odpowiedzialnością oraz licznymi wydatkami. Warto zanim jeszcze zdecydujemy się na adopcję sprawdzić, przynajmniej w ogólnym wymiarze, ile kosztuje utrzymanie kota. Jak wiadomo, nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji – niemniej jednak można stworzyć pewien plan budżetowy, który pozwoli nam zapewnić pupilowi komfortowe życie, a przy okazji nie zbankrutować.

Należy pamiętać, że to, ile kosztuje utrzymanie kota zależy od kilku czynników. Przede wszystkim istotne są:

  • wiek kota – adoptując kilkumiesięczną kotkę czy kocurka musimy na wstępie liczyć się z kosztami sterylizacji, szczepień oraz odrobaczenia. W efekcie wizyty u weterynarza – wstępne – mogą obciążyć nas kosztami do kilkuset złotych. Mimo wszystko – sterylizacja w przypadku kotek, nawet nie wychodzących jest bardzo istotna, by nie dopuścić do rozwoju groźnych chorób. Sam zabieg oraz wizyty kontrolne to, w zależności od miasta, wydatek rzędu 250 – 500 złotych. Jest to jednak nic w porównaniu z kosztami leczenia np. nowotworu sutka (gruczolaka), na który ryzyko zachorowania znacznie wzrasta;
  • rasa – niektóre koty są szczególnie narażone na rozwój pewnych chorób, wymagają również specjalistycznego żywienia. Taka karma może być nawet kilka razy droższa od dobrej jakości karmy przeznaczonej dla kotów rasy europejskiej (czyli popularnych „dachowców);
  • to, czy wcześniej byliśmy już opiekunami – w przypadku zaczynania „od podstaw” konieczne jest m.in. zabezpieczenie okien, balkonów (to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, bo można to zrobić samodzielnie), a także przystosowanie pozostałych pomieszczeń do obecności zwierzątka.

Na co wydajemy pieniądze na co dzień? Przede wszystkim na jedzenie. Niektórym kotom wystarcza stały dostęp do wody i suchego pokarmu, jednak większość preferuje również jedzenie z saszetek. Dorosły, zdrowy kot potrzebuje około 3 – 4 porcji jedzenia dziennie. W zależności od rodzaju karmy może to oznaczać od 8 – 20 złotych (na dobę). Do tego należy pamiętać o regularnej wymianie żwirku. Opakowanie betonitowego, 5 litrowego piasku dla kota (zapachowego) to około 8 – 10 złotych, natomiast silikonowego – od 15 do 20. A skoro mowa o żwirku, nie można zapomnieć również o takich elementach wyprawki jak:

  • kuweta – w zależności od modelu ich ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych;
  • legowisko – ponownie przedział cen jest zróżnicowany;
  • drapak;
  • zabawki różnego rodzaju – tutaj ceny nie są być może wygórowane, jednak większość opiekunów przeznacza na ten cel całkiem znaczne kwoty ze względu na ilości „umilaczy kociego czasu”, które kupują. Tymczasem – mruczący bracia mniejsi doceniają również proste modele zabawek typu DIY.

Wydatki na futrzaka nie muszą być wcale ogromne. Nie należy oszczędzać na opiece weterynaryjnej oraz pożywieniu. Całą resztę można zorganizować w taki sposób, by bycie panem/panią mruczka nie wpędziło nas w długi. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie towarów w sklepach internetowych, korzystanie z promocji i robienie zakupów częściej, lecz w mniejszych ilościach – wtedy można trafić na ciekawe promocje. Warto też porównywać ceny konkretnych produktów, takich jak drapaki. Wydatki przeznaczone na kota można zaplanować w czasie zakładając, że żyje on średnio do 15 lat.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz