a
Strona głównaTechnologiaKlawiatura mechaniczna – dlaczego jest droższa od zwykłych klawiatur?

Klawiatura mechaniczna – dlaczego jest droższa od zwykłych klawiatur?

Profesjonalni gracze (youtuberzy i e-sportowcy) lub osoby, które komputera używają głównie do pracy, bardzo cenią sobie klawiatury mechaniczne za ich wygodę użytkowania czy trwałość. Za jakość płaci się jednak wysoką cenę, bo takie klawiatury potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. Skąd taka wysoka cena?

Działanie i budowa klawiatury mechanicznej

Podstawową różnicą pomiędzy klawiaturą mechaniczną a membranową są przełączniki. W klawiaturach membranowych przyciski mapowane są na specjalnie wydrukowanej płytce elektrycznej. Gdy naciśniemy klawisz, to mikroukład elektryczny zamyka się, co skutkuje przepływem prądu elektrycznego i wysłaniem sygnału do komputera. W klawiaturach mechanicznych pod każdym klawiszem znajduje się przełącznik działający niezależnie od pozostałych. Przykładowym modelem takich przełączników są Cherry MX występujące w różnych odmianach – Red, Brown, Black i Blue. Dzięki przełącznikom nie musimy wciskać klawisza do końca, by sygnał został wysłany do komputera. Znacznie ułatwia to pracę, zwłaszcza pisarzom i programistom, którzy po kilkanaście godzin dziennie piszą na komputerze. Profesjonalni gracze też poczują znaczny skok jakościowy, bo w meczach o zwycięstwie lub porażce często decydują milisekundy.

Komu spodoba się klawiatura mechaniczna?

Z klawiatur mechanicznych powinni być przede wszystkim zadowolone osoby, dla których pisanie jest pracą. Programiści, dziennikarze, pisarze czy blogerzy docenią wszelkie udogodnienia takich klawiatur. Fakt, jest to spory wydatek, ale otrzymujemy klawiaturę na lata, która zapewnia wyjątkowy komfort podczas pracy, sprawiając dodatkowo, że nadgarstki nie są narażone na wszelkiego rodzaju urazy mogące powstać podczas użytkowania zwykłych, membranowych klawiatur.

Docenią ją również gracze, a zwłaszcza osoby zajmujące się profesjonalnym graniem w gry wideo. Dzięki zastosowaniu przełączników zamontowanych pod klawiszami, potrzeba mniejszej siły nacisku, by sygnał został wysłany do komputera. Dodatkowo, klawisze szybciej wracają do stanu początkowego, co znacznie przyspiesza pracę na takim urządzeniu. W grach wieloosobowych często liczą się milisekundy, a dzięki klawiaturze mechanicznej można uzyskać znaczną przewagę nad oponentami.

Inna rzeczą, która powinna przypaść do gustu graczom są dedykowane przyciski, których bardzo często nie posiadają tańsze klawiatury membranowe. Każdy taki przycisk możemy odpowiednio zaprogramować – za pomocą aplikacji przygotowanej przez producenta klawiatury lub bezpośrednio w ustawieniach gry – co pozwala na wygodniejsze i skuteczniejsze granie. Dodatkowo klawiatury mechaniczne posiadają też przyciski funkcyjne, dzięki którym możemy na przykład ściszyć lub podgłośnić dźwięki systemowe.

Największa zaleta klawiatury mechanicznej

Wśród wszystkich zalet klawiatur mechanicznych największą zdaje się być wysoka żywotność przycisków, jak i całej konstrukcji. Materiały użyte do wyprodukowania takich klawiatur są zazwyczaj bardzo wysokiej jakości. Nie jest to plastik, jak w klawiaturach membranowych, a aluminium lub inne lekkie stopy metali, które sprawiają, że całość jest naprawdę wytrzymała. I choć klawiatura mechaniczna może na początku odstraszyć ceną, to warto rozważyć jej zakup. Zwłaszcza jeśli dużo pracujemy przy komputerze, a dziennie piszemy tysiące słów.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz