a
Strona głównaLifestyleKlatka schodowa – jak ją skutecznie posprzątać?

Klatka schodowa – jak ją skutecznie posprzątać?

Klatka schodowa jest wizytówką domu. Niezależnie od tego, czy jest klatka w domu jednorodzinnym, czy bloku zamieszkałym przez kilkanaście rodzin, powinna być ona zawsze utrzymywana w czystości. Pomóc w tym mogą odpowiednio dobrany odkurzacz, sprzęt myjący i skuteczne środki czystości.

Kto sprząta klatkę schodową?

W domu jednorodzinnym za sprzątanie klatki schodowej odpowiadają oczywiście mieszkańcy, natomiast w przypadku bloku sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Najczęściej za czystość odpowiada firma zewnętrzna zatrudniona przez wspólnotę, która dba o czystość wszystkich części wspólnych bloku lub osiedla. Zdarza się jednak, że w celu ograniczenia kosztów utrzymania czystości, mieszkańcy sami o nią dbają, dzieląc się odpowiedzialnością, organizując grafiki.

Czym sprzątać klatkę schodową?

Klatkę schodową przede wszystkim należy na samym początku dokładnie odkurzyć. Zanim zdecydujesz, czym myć klatkę schodową, dobierz odpowiedni odkurzacz. W przypadku małych i wąskich klatek idealnym rozwiązaniem będzie bezprzewodowy odkurzacz pionowy, najlepiej z modułem ręcznym, który umożliwi dotarcie do wszystkich zakamarków. Oczywiście można zainwestować w robota, który będzie na bieżąco usuwał wnoszone przez mieszkańców zanieczyszczenia, kurz, piasek, natomiast regularne i dokładne odkurzanie i tak raz w tygodniu (czasem kilka razy) trzeba będzie wykonać. W przypadku alergików dobrym rozwiązaniem będzie odkurzacz z filtrem wodnym lub HEPA.

Bardzo ważnym aspektem jest dobór końcówek do odkurzacza. Jeśli bowiem klatka wyłożona jest delikatnymi płytkami lub drewnem, warto zadbać o to, by podczas odkurzania nie uszkodzić tej nawierzchni. Potrzebne mogą się okazać również wąskie końcówki, które pozwolą dotrzeć do małych szpar i kątów, w których często gromadzi się kurz i brud.

Czym myć klatkę?

W przypadku mycia klatki schodowej lepiej zrezygnować z domowych środków czystości i postawić na te profesjonalne z drogerii. Na klatce gromadzi się bowiem szereg trudno usuwalnych zanieczyszczeń, pojawiają się różnego rodzaju opary, kurz, brud. Domowe detergenty są oczywiście zdecydowanie bardziej ekologiczne i tańsze, natomiast w przypadku pomieszczeń wystawionych na tak dużą ilość zanieczyszczeń zewnętrznych, mogą się one okazać po prostu nieskuteczne. Silne detergenty pozwalają pozbyć się różnego rodzaju zabrudzeń z kamiennych schodów, balustrad. Warto również zastanowić się nad zakupem środków umożliwiających odświeżenie tego typu pomieszczeń. Klatka, która jest nie tylko posprzątana, ale w której również unoszą się miłe zapachy, stanowi prawdziwą wizytówkę domu. Nie można również zapominać o oknach. Jeśli na klatce są duże okna lub (co w nowoczesnych blokach zdarza się obecnie bardzo często) przeszklone drzwi wejściowe, warto wyposażyć się w myjkę parową albo robota do mycia okien. W takim przypadku można zrezygnować z dodatkowych detergentów i usunąć zabrudzenia bez udziału chemii.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz