a
Strona głównaLifestyleKaseta magnetofonowa – nośnik muzyki, który wraca do łask słuchaczy

Kaseta magnetofonowa – nośnik muzyki, który wraca do łask słuchaczy

kaseta magnetofonowa

Osoby dorastające w latach 90 – tych w Polsce doskonale pamiętają, jak rewolucyjnym wynalazkiem – skądinąd późno sprowadzonym do naszego kraju – była kaseta magnetofonowa. Jest historia sięga oczywiście o wiele dalej. Przez wiele dekad ten nośnik dźwięku był niezwykle popularny na całym świecie, dopóki nie wyparły go z rynku kolejne innowacyjne produkty – najpierw płyta CD, a następnie odtwarzacze muzyki zapisanej na ścieżkach cyfrowych. Podobnie jednak, jak płyta winylowa, również kaseta magnetofonowa może jeszcze wrócić do łask. Skąd takie przypuszczenie?

Pierwsza kaseta magnetofonowa została wyprodukowana w początku lat 60-tych XX wieku przez markę Philips. Zdefiniowano ją jako nośnik danych, ale i środek do odtwarzania nagrań na specjalnych urządzeniach do tego przeznaczonych. Prócz tego kasety były wykorzystywane jako pamięć masowa w pierwszych egzemplarzach sprzętu komputerowego, takich jak Commodore 64, Atari. Kasetę kompaktową opracowano w szczegółach – pojemnik z tworzywa sztucznego o standardowych wymiarach (10,2 x 6,4 x 1,2 cm) z taśmą magnetyczną wewnątrz. Nośniki przeznaczone do nagrywania dostępne były w różnych długościach – od 60 do nawet 120 minut (w późniejszym okresie). Sukces kaset sprawił, że za Philipsem wkrótce podążyli inni producenci, z których do najbardziej znanych również w Polsce należały firmy: Sony, Samsung, TDK, BASF, Technics, Toshiba. Kasety były wytwarzane także przez rodzime firmy, np. Zakłady Włókien Chemicznych Chemitex Stilon.

Ekspansję kasety magnetofonowej zatrzymało coraz większe zyskiwanie na znaczeniu płyty kompaktowej (pierwsze CD zostało zresztą opracowane także przez koncern Philips, we współpracy z marką Sony). Premiera płyty CD miała miejsce już w 1982 roku, jednak wzrost jej popularności przypadł na końcówkę lat 80- tych.

kaseta magnetofonowa

Mimo rewolucyjnych zmian na rynku wydawnictw muzycznych od kilku lat kasety magnetofonowe przeżywają pewnego rodzaju renesans. Oczywiście skala tego zjawiska nie jest tak ogromna, jak w dekadach przed dominacją innych nośników, jednakże – warto zaznaczyć, że największa fabryka zajmująca się produkcją kaset magnetofonowych odnotowuje od około 2 lat widoczne zwiększenie sprzedaży. Co więcej, zamówienia na nośniki spływają z najodleglejszych zakątków świata. Na korzyść kaset magnetofonowych z pewnością przemawia niski koszt produkcji. Warto jednak mieć na uwadze, że zakup takiej formy nośnika jest raczej podyktowany sentymentem. Jakość dźwięku, wygoda użytkowania – wszystko to nie może się równać np. z profesjonalnych odtwarzaczem mp3.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Oj, słuchało się za dzieciaka tych kaset, a ile radości było z nagrywania ulubionych piosenek! 🙂

Zostaw komentarz