a
Strona głównaLifestyleJak zrobić najlepsze selfie?

Jak zrobić najlepsze selfie?

selfie

Sześć lat temu redaktorzy słownika Oxford Dictionary okrzyknęli „selfie” słowem roku. Od tego czasu popularność amatorskich autoportretów, które publikujemy w mediach społecznościowych nie słabnie. Niezależnie od tego, czy robimy to ironicznie lub w celu utrwalenia na zdjęciach konkretnych emocji, miejsc i wspomnień, trudno w dzisiejszych czasach znaleźć kogoś, kto nigdy nie robił sobie selfie. Jeśli chcielibyście poprawić jakość swoich autoportretów, sprawdźcie przygotowany przez nas zestaw porad.

Często śmiejemy się z tego, że robimy sobie selfies, ale po latach z sentymentem wracamy do zdjęć, które wymagały od nas niemal akrobatycznych zdolności w wyciąganiu ręki przed siebie. Nie ma się czego wstydzić, autoportret z telefonu to również fotografia. Amatorskie zdjęcia też mają swój urok, a zastosowanie się do kilku prostych rad pomoże podnieść ich jakość.

Idealny autoportret

Niezależnie od tego, czy mówimy o artystycznych zdjęciach analogowych, czy selfie robionym w windzie za pomocą nowoczesnego smartfona, gdyby nie światło, nie mogłaby powstać żadna fotografia. Właśnie dlatego, oświetlenie powinno być pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać podczas robienia sobie autoportretu. Jeśli nie mamy do dyspozycji dedykowanych lamp, najlepszym źródłem światła będzie po prostu słońce. Chcąc wykonać estetyczny portret, należy zadbać o to, aby twarz była oświetlona równomiernie. Należy unikać ustawiania się „pod światło”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować nieco z ułożeniem promieni słońca i cieniami, jeśli zależy nam na uzyskaniu nieco bardziej artystycznych efektów w naszych selfies.

Kadrowanie zdjęć

Gdy zadbamy już o odpowiednie oświetlenie, powinniśmy odpowiednio ustawić się do naszego zdjęcia. W przypadku selfie pewnym ograniczeniem, którego nie spotkamy w tradycyjnej fotografii portretowej, będzie długość naszej ręki. Właśnie z tego powodu twarz znajdująca się za blisko obiektywu może ulec zniekształceniu. Warto więc zadbać o odpowiednie kadrowanie: unieść telefon powyżej linii oczu i delikatnie odchylić obiektyw w dół. Taka perspektywa sprawi, że wyjdziemy na naszym selfie znacznie korzystniej. W miarę możliwości zadbajmy również o estetyczną kompozycję tła.

Ustawienia aparatu do selfie

Podczas robienia selfie z pomocą przychodzą również nowe technologie i oprogramowanie dostępne z poziomu smartfona. Na pewno warto uruchomić tryb robienia kilku zdjęć na raz. Dzięki niemu, po wykonaniu większej liczby selfie, będziemy mogli wybrać to najlepsze. Bardziej doświadczone osoby mogą pokusić się o manualne zmiany takich parametrów jak balans bieli, przysłona lub czas naświetlania. Nowoczesne smartfony oferują również dedykowany tryb portretowy, który efektownie rozmywa tło na naszych selfies. W razie potrzeby można również skorzystać z darmowych aplikacji do edycji zdjęć, które znajdziemy w Google Play i App Store. Warto tam zwrócić uwagę na takie programy jak: Adobe Lightroom CC, Snapseed lub VSCO.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz