a
Strona głównaEkonomiaJak założyć własną działalność gospodarczą [cz. II]

Jak założyć własną działalność gospodarczą [cz. II]

jak zalozyc wlasna dzialalnosoc gospodarcza

Decyzja o tym, jak założyć własną działalność gospodarczą nie kończy się wraz z ustanowieniem prawnym firmy. Konieczne jest również zadbanie o to, by funkcjonowała ona w sposób efektywny. Oczywiście tak duży krok na drodze zawodowej wiąże się z dużymi zmianami w codziennym życiu. Nie można też zapominać o ryzyku, które w związku ze znaczną konkurencją na rynkach usług i produktów właściwie nigdy nie maleje. Niemniej jednak – zarabianie i utrzymywanie biznesu w dobrej kondycji to wcale nie utopia. Jeśli udało nam się zdobyć numer NIP, REGON oraz stworzyć biznesplan najwyższy czas, by rozważyć, jak będziemy się rozliczać z urzędami.

Wybór właściwej formy opodatkowania to jedna z najważniejszych czynności. Dzięki temu możemy nie tylko uniknąć bankructwa, ale również zmaksymalizować dochody, korzystając z ulg podatkowych oraz innych korzyści. Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, możemy wybierać spośród opodatkowania na ogólnych zasadach, ryczałtu, podatku w formie liniowej oraz karty podatkowej.

Pierwsza z form, czyli ogólne zasady opodatkowania sprowadza się do wykorzystania ustalonej odgórnie skali. Dochód szacowany jest wtedy jako różnica między przychodami osiągniętymi w ramach działalności, a kosztami ich uzyskania. Zeznania podatkowe składa się w trybie rocznym, przy czym dostępne są m.in. takie udogodnienia jak ulga prorodzinna, ulga dot. działalności internetowej itp. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak wysokie zarobki osiągamy. Konieczne jest też prowadzenie księgowej ewidencji, co pochłania dodatkową ilość czasu oraz niesie ze sobą ryzyko pomyłki;

Podatek liniowy nalicza się również w oparciu o różnicę dochodów i kosztów, niemniej jednak – w przeciwieństwie do podatku ogólnego jest to kwota stała i zawsze wynosi 19 proc. To korzystny sposób rozliczania dla osób o dużych wahaniach między przychodami z kolejnych miesięcy. Zaletą jest to, że przy braku zarobków nie płaci się nic.

Ryczałt to jeszcze inny sposób na rozliczanie z fiskusem – opodatkowany jest jedynie przychód, jednakże nie można od niego odjąć kosztów uzyskania przychodu. Stawki podatkowe wynoszą odpowiednio : 3 %, 5,5 %, 8,5 %, 17%, 20% i są zależne od rodzaju działalności. Należy pamiętać o regularnym prowadzeniu dokumentacji (ewidencja przychodów, dowody zakupów, wykaz posiadanego kapitału itp).

Karta podatkowa to wariant całkowicie odmienny od powyższych. Jest dopasowana do indywidualnych ustaleń przedsiębiorcy i US i zależy od takich czynników jak: rodzaj usług/działalności, wielkość miasta w którym zarejestrowano firmę jednoosobową, wiek podatnika. Zasadniczo jest skierowana głównie do osób specjalizujących się w branży gastronomicznej, usługach o formie edukacyjnej, usługowej tudzież dostarczającej rozrywki. Szczegółową listę można znaleźć w dokumentach prawnych.

jak zalozyc wlasna dzialalnosoc gospodarcza

Obecnie wiele instytucji jest w stanie wesprzeć początkujących przedsiębiorców szukających informacji na temat tego, jak założyć własną działalność gospodarczą. Nie brakuje także specjalnych ofert banków skierowanych właśnie do takich osób. Założenie konta bankowego specjalnie dla firmy powinno być jednym z kroków kończących etap pierwszych przygotowań.

Uzbrojeni w wiedzę, narzędzia prawne oraz własne kompetencje możemy wkroczyć na rynek dóbr i usług. To, czy nam się powiedzie zależy oczywiście od wielu czynników, niemniej jednak bez podstaw organizacyjnych nie będziemy w stanie wiele zdziałać.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz