a
Strona głównaLifestyleJak zablokować skradzione dokumenty?

Jak zablokować skradzione dokumenty?

Jak zablokowac skradzione dokumenty

Kradzież może przybierać współcześnie wiele postaci. Złodziei interesuje nie tylko nasze mienie czy gotówka, ale przede wszystkim karty kredytowe i coraz częściej – tożsamość. Dostęp do danych personalnych, numeru konta bankowego i innych poufnych informacji daje przestępcom niemal nieograniczone możliwości. Skutki takich procederów mogą być niezwykle trudne do odwrócenia. Stąd – lepiej zabezpieczyć się zawczasu i już dzisiaj sprawdzić, jak zablokować skradzione dokumenty.

Skala problemu jest znaczna. Codziennie zgłaszanych jest nawet kilkadziesiąt przypadków, w których ktoś usiłuje wykorzystać nie należące do siebie dokumenty. W jakim celu? Na liście przewinień dominują próby uzyskania pożyczki, ale również takie sytuacje, jak: kradzieże wypożyczonego mienia (na przykład samochodów, ale i filmów z wypożyczalni), wynajmowanie lokalu bądź pokoju hotelowego, a nawet tworzenie fikcyjnych przedsiębiorstw, by zdobyć dofinansowanie, kredyt bądź zwrot od Urzędu Skarbowego.

Dokument tożsamości zaginął? Bez paniki!

W momencie, gdy dojdzie do kradzieży należy zatem pamiętać, jak zablokować skradzione dokumenty. Procedura ta nie jest skomplikowana, mało tego, dzięki systemowi Dokumenty zastrzeżone nie wymaga też poświęcenia dużej ilości czasu. Jest to ogólnopolska baza danych działająca on-line. Dane w niej zastrzegane są kierowane do banków, operatorów sieci komórkowych, pośredników finansowych, firm zajmujących się leasingiem, notariuszy, hoteli, instytucji świadczących usługi kredytowe, wynajmujących nieruchomości, wypożyczalni wszelkiego rodzaju etc. Dokumenty można zastrzec praktycznie w każdej placówce bankowej, w której mamy otworzony rachunek. Jeśli nie posiadamy konta można skorzystać z usług każdego innego banku, który jest połączony z systemem i przyjmuje zgłoszenia również od klientów zewnętrznych. Warto zadzwonić również do współpracowników, pracodawcy, jak również najbliższych i poinformować ich o zaistniałej sytuacji.

Jeśli utracona zostanie karta płatnicza można ją zablokować korzystając z połączenia telefonicznego z numerem 828 828 828. Łatwo zapamiętać, prawda?

W ten sposób możemy uniknąć wyłudzeń, których często padają ofiary zwłaszcza osoby korzystające ze zbliżeniowej formy zawierania transakcji.

Po zastrzeżeniu dokumentów należy niezwłocznie zgłosić kradzież organom ścigania, a następnie udać się do najbliższego organu gminy bądź konsulatu celem wyrobienia nowego dowodu osobistego. Po złożeniu wniosku czas oczekiwania wynosi około 30 dni, toteż warto zaopatrzyć się również w zaświadczenie, iż nasz dokument został skradziony (bądź zgubiony, bo i tak może się zdarzyć) – co dotyczy m.in. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy.

Jak zablokowac skradzione dokumenty

Własną  tożsamość należy chronić z wielu przyczyn, w czasach, gdy uzyskanie pożyczki na dowód czy zaksięgowanie wpłaty przy pomocy karty zbliżeniowej bądź płatności internetowej są ogólnodostępne stajemy w obliczu większego zagrożenia, niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki Centralnej Bazie Danych skonstruowanej w ramach systemu Dokumenty Zastrzeżone można w błyskawiczny sposób zapobiec późniejszym konsekwencjom prawnym oraz finansowym kradzieży dokumentów. Prócz tego warto zabezpieczyć się także dodatkowo – m.in. zapisując numery seryjne swoich dokumentów, a nawet przechowując ich skany czy kserokopie w bezpiecznym miejscu.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Ja całkiem niedawno dowiedziałam się, że dowód można zablokować w banku, spoko sprawa 🙂

Zostaw komentarz