a
Strona głównaLifestyleJak wybrać odkurzacz, aby zadbać o czysty dom?

Jak wybrać odkurzacz, aby zadbać o czysty dom?

Jak wybrac odkurzacz

Wypełnianie niektórych obowiązków domowych nie każdego cieszy. Na szczęście producenci sprzętu AGD wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów i wypuszczają na rynek coraz łatwiejsze w obsłudze, lżejsze i wyposażone w dodatkowe funkcje urządzenia. Oczywiście rodzi to kolejny problem – i to już na etapie zakupów. Jak wybrać odkurzacz, by spełniał swoje zadanie, czym się kierować i jakie modele są najpopularniejsze?

O tym, jak wybrać odkurzacz decyduje szereg czynników. Metraż mieszkania lub domu, to, czy domownicy cierpią z powodu alergii, jak często sprzątamy. Budżet to przypadku najprostszych urządzeń sprawa drugorzędna. Myśląc o odkurzaczu większość z nas ma w głowie pewien gotowy obraz.

Odkurzacze workowe, bo o nich mowa można podzielić na kilka podgrup. Najprostsze są te wykorzystujące papierowe, jednorazowe worki bądź też worki tekstylne, wielokrotnego użytku. Każdorazowo warto zadbać o to, by wraz z workiem wymieniać również filtr. Do odkurzaczy można wykorzystać dodatkowo specjalne torebki zapachowe. Jakie są główne atuty? Charakteryzują się niską ceną, małą awaryjnością, prostą obsługą – jednak po stronie wad należy wymienić: niską wydajność, nieskuteczne eliminowanie alergenów takich jak roztocza, stosunkowo szybkie zużywanie się sprzętu.

Z tych przyczyn coraz więcej użytkowników wybiera odkurzacze z filtrem wodnym. Powietrze jest tutaj zasysane wprost do rurki z wodą i oczyszczane z brudu. Poza skutecznością przy sprzątaniu i pochłanianiu alergenów odkurzacze pełnią też funkcję nawilżaczy powietrza. Niestety, posiadają dość wysoką awaryjność, co w połączeniu z kosztami zakupu, znacznym ciężarem oraz mało poręcznymi rozmiarami nie wypada najkorzystniej.

Rozwiązaniem w przypadku lokali o dużym metrażu mogą być odkurzacze przemysłowe. Są one przystosowane do skutecznego usuwania nawet nietypowych zanieczyszczeń. Niestety mankamentem pozostaje wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli cena. Za produkt ze średniej półki cenowej zapłacimy około 800 złotych. Jeśli rozmiary naszego lokum są raczej skromne można zdecydować się na odkurzacz akumulatorowy. Małe urządzenie jest mobilne i niedrogie.

Jak wybrac odkurzacz

Niezależnie od typu urządzenia warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry, do których zaliczają się:

  • moc silnika – która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczeń, w jakich sprzęt będzie użytkowany;
  • moc ssania – niezależna od mocy silnika i stanowiąca główny wyznacznik wydajności odkurzacza;
  • rodzaj filtrów (mogą być wykonane z papieru, tkaniny, zatrzymywać kurz w mgiełce wodnej, posiadać hipoalergiczne właściwości itp.);
  • głośność pracy;
  • waga urządzenia i długość dołączonego przewodu;
  • dodatkowe wyposażenie, takie jak rury teleskopowe, szczotki dedykowane konkretnym rodzajom powierzchni.
Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz