a
Strona głównaZdrowieJak widzi daltonista? – Krótka charakterystyka daltonizmu i ograniczeń z nim związanych

Jak widzi daltonista? – Krótka charakterystyka daltonizmu i ograniczeń z nim związanych

jak widzi daltonista

Wokół niektórych schorzeń i wad genetycznych narosło wiele mitów. Nie pomaga nawet fakt, że wiele z nich jest całkiem powszechnych. Przykładowo, szacuje się, że daltonistami jest aż 8 proc. populacji mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. Jak widzi daltonista, jak funkcjonuje na co dzień – pytania te wciąż stanowią kwestie nurtujące dociekliwych. Poniżej staramy rozwiać niektóre z wątpliwości.

Zdrowe, pozbawione wad oko posiada 3 rodzaje receptorów, które odbierają bodźce fal świetlnych o odmiennej długości. Oznacza to w praktyce, że niektóre z czopków reagują na światło czerwone (najdłuższe), inne – na zielone (średnia fala), a jeszcze inne – na niebieskie (jest to fala najkrótsza). Mieszaniny docierających do oka impulsów sprawiają, że widzimy odmienne kolory – jednak nie wszyscy. Ślepota barw może mieć wiele postaci.

Dodatkowo zaburzenia w rozpoznawaniu poszczególnych kolorów bywają nie tylko wrodzone, ale i nabyte. W większości mają swoje źródło w mikrouszkodzeniach czopków oka. Na ogół daltonizm utożsamia się z nieodróżnianiem czerwieni od zieleni i taka wada również istnieje, prócz tego jednak zaburzenia mogą oznaczać: brak zdolności do zidentyfikowania barwy niebieskiej, widzenie kolorów w sposób mniej intensywny i nasycony, nierozpoznawanie żadnej z barw, obniżoną percepcję zieleni etc. Jak widzi daltonista w świetle ich informacji?

Osoby cierpiące na deuteranopię najczęściej widzą obiekty jako mieszaninę odcieni niebieskich, zielonych i żółtych. Co ciekawe, jako niebieski klasyfikowany jest również każdy odcień fioletu. Oczywiście nie jest to regułą. Daltonizm nieco utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak nie jest niemożliwym np. uzyskanie prawa jazdy. Dla daltonistów istnieją niestety pewne ograniczenia w doborze zawodów. Nie mogą pełnić oni: obowiązków maszynisty, zawodowego kierowcy czy pilota. Rzadko też decydują się na zawód lekarza czy grafika (choć to akurat indywidualne preferencje).

jak widzi daltonista

Daltonizm może być, jak wspomnieliśmy, nie tylko wrodzony. Przypadki, w których wada rozwija się np. w toku stosowania niektórych leków bądź uszkodzenia mechanicznego również się zdarzają. Jeszcze niedawno przeważała opinia, że daltonizm jest nieuleczalny. Wraz z postępem medycyny ten pogląd uległ jednak zmianie. Chorych można nie tylko nauczyć odróżniać barwy innowacyjnymi metodami. Na rynku dostępne są także specjalne soczewki korygujące wyposażone w dodatkową warstwę zmieniającą spektrum przepuszczanego do oka światła. Prócz tego funkcjonuje w medycznym świecie terapia chromagenowa. Jej zastosowanie u ludzi jest jeszcze w fazie badań, ale sukcesy osiągnięte w terapii u małp (a więc innych naczelnych) mogą napawać optymizmem.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Latest comment
  • Nie wyobrażam sobie lekarza – daltonisty 🙂

Zostaw komentarz