a
Strona głównaTechnologiaJak sygnalizowane jest zwarcie LNB

Jak sygnalizowane jest zwarcie LNB

zwarcie LNB

Posiadanie telewizji w formie satelitarnej dawno już przestało być wyznacznikiem prestiżu. Liczba użytkowników rozmaitych platforma na terenie naszego kraju w ciągu ostatnich lat diametralnie wzrosła i nic nie wskazuje na to, by ów trend miał ulec zmianie. Nie oznacza to jednak, że problemy natury technicznej, takie jak zwarcie LNB się nie przytrafiają. Warto jednak mieć na względzie, iż stosunkowo łatwo znaleźć ich przyczynę, a co za tym idzie – przywrócić pierwotne ustawienia usługi działające bez zarzutu. Poniżej kilka przykładów dotyczących tego, jak sygnalizowane jest zwarcie LNB, a także – co bardziej przydatne – jak je zniwelować.

W dostarczaniu sygnału satelitarnego pomaga konwerter satelitarny. To on jest odpowiedzialny za jakość nadsyłanego materiału oraz ewentualne wzmocnienie sygnału. LNB (z ang. Low Noise Amplifier) to jeden z jego rodzajów. Niestety rozmaite awarie mogą sprawić, iż na ekranie telewizora pojawi się komunikat błędu „zwarcie LNB”. Może to wynikać z: mechanicznego uszkodzenia przewodów antenowych, uszkodzenia samego dekodera, problemów natury mechanicznej bądź elektrycznej z konwerterem (np. jego przełącznikiem) lub zwyczajnym zwarciem na wtyczce.

Pierwszym krokiem powinno być w takiej sytuacji upewnienie się, czy dekoder jest prawidłowo podłączony a wszystkie wtyczki mają dostęp do zasilania. Najpowszechniejszym problemem pozostaje uszkodzenie wtyczki. Do zwarcia dochodzi, gdy jest ona błędnie osadzona na końcach kabla koncentrycznego. Wystarczy niewłaściwe połączenie oplotu ze środkową żyłą – czyli moment, kiedy kabel „nie styka”. Najczęściej wyłączane jest wtedy zasilanie (celem zabezpieczenia konwertera).

zwarcie LNB

Uszkodzony element należy wymienić, a następnie upewnić się, że w nboxie nie doszło do zmian wskutek zwarcia. Sprawdza się wówczas parametr „siła”, który powinien przewyższać wartość zerową. Jak łatwo zauważyć, wiele usterek sprzętu multimedialnego nie wymaga interwencji serwisanta. Pozwala to zaoszczędzić czas, jak i pieniądze.

Warto jednak uważać, by w wyniku nieodpowiedzialnych, samodzielnych napraw w bardziej skomplikowanych sytuacjach nie zniszczyć delikatnych mechanizmów. Szczególnie, jeżeli sprzęt jest jeszcze objęty gwarancją – łatwo bowiem można stracić do niej prawo.

Napisane przez

Cześć! Jestem Irmina. Stworzyłam ten portal, ponieważ w dobie zalewu informacji sama poszukiwałam miejsca, w którym będę mogła znaleźć i poukładać najcenniejsze dla siebie wiadomości. Mam nadzieję, że znajdziesz u to, czego szukasz :)

Brak komentarzy

Zostaw komentarz